Tüm gün masada oturmanıza rağmen yorulmanızın arkasındaki 4 neden

Yük taşımıyorsunuz, maraton da koşmuyorsunuz ama bir şekilde gün sonunda tükeniyorsunuz. Yaptığınız sadece toplantılara girmek ve bilgisayar başında oturmaktı,fiziksel götürüsünün bu kadar olmaması lazım diye düşünüyorsunuz.

Çok da haksız değilsiniz. Artık, masabaşı yorgunluğu olarak adlandırılan bu durum hakkında uzmanların bir kaç teorisi mevcut.

1. Zihinsel enerjinizi tükettiniz

İş yerinde kaslarınız çok çalışmasa da, beyniniz sürekli çalışmakta. Beyniniz vücudunuzda küçük bir yer kaplasa da, kullandığınız oksijenin %20’sinden beyniniz sorumlu.

Uzmanlar kasların genelde bu kadar oksijen kullanmadığını, ancak egzersiz durumlarında bu seviyeye ulaşacağını belirtiyor. Ama beyniniz sürekli oksijen tüketmekte ve bu gün içerisinde artabilir. Her ne kadar kaslarınızla aynı olmasa da bu vücudunuz için yorucu bir iş.

2. Motive değilsiniz

Belgeler, bilgisayar ekranları, sonu gelmez toplantılar… Haklı bir şekilde bir süre sonra odak kaybı ve sıkılma başlayacaktır. Belki güncel haberleri takip etmek için Twitter’a gireceksiniz, belki Instagram’a gözünüz kayacak, çünkü bunlar daha ilgi çekici.

Yapmak istediğiniz şeyler ile yapmanız gerekenler arasında kalmak gerginliğe yol açıyor ve bu vücudunuz için oldukça yorucu.

Toronto Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, bir hafta boyunca öğrencilerin çalışma yöntemlerini izledi. Burada ortaya çıkan sonuçta, öğrencilerin kendilerini kontrol etme sırasında değil, tam tersine cezbedici ve baştan çıkarıcı fikirler sırasında yoruldukları gözlemlendi.

Yani, sosyal medya hesaplarınıza bakmasanız bile onların orada olması sizin işe odaklanmanızı ve motive olmanızı engellemeye yeterli. Bunun için kendinize 45 dakikalık çalışma ve 15 dakikalık ödül sistemini uygulayabilirsiniz.

3 Streslisiniz

İş hayatı zor olabilir. Deadlinelar, ensenizdeki patronlar. Bu stresin birazı aslında size enerji verse de, artık gün be gün ortaya çıkan kronik stres durumu sizin yorgun hissetmenize yol açar ve hata yaşam kalitenizi düşürebilir.

Bu yüzden stresli bir ortamdan küçük kaçamaklar yapmanız gerekli. Sessiz bir noktaya kaçarak aşağıdaki nefes egzersizini bir kaç dakika yapmanız gerçekten etkili olacaktır.

Onun dışında öğle yemeğine yürüyerek gidebilir, masanızdan bir kaç dakika bile olsa uzaklaşmayı deneyebilirsiniz. Aslında bunlar kısa dönemli çözümler. Eğer işiniz uzun dönemli kronik stres yaşamanıza yol açıyorsa, artık yöneticinizle konuşmanın zamanı gelmiş demektir.

4. Uykusuzsunuz  

Eğer az uyku ile işe başladıysanız, odaklanmanız zorlanması ve sersem gibi hissetmeniz oldukça normal. Ama çok fazla uyumak da bu durumu yol açabilir.

Yapılan araştırmalar, 6 ile 8 saatin yetişkinler için yeterli bir uyku süresi olduğunu belirtiyor. 6 saatten az uyku beynin kendini yenilemesine izin vermezken, çok uzun uyumak ise uzun süreli hareketsizlikten dolayı problem yaşamakta.

ABD’de yapılan bir araştırma, çalışanların %29’unun işte uyukladığını veya uyuduğunu belirtiyor. Uzmanlar Türkiye’de de nüfusun yarısının uyku rahatsızlığı olduğunu açıklamakta.

Daha iyi bir uyku için, her gün aynı saatte uyumayı ve işten sonra kahve, çay, kola gibi kafein içeren içecekleri içmemeyi deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.