Kazdağları ve Temiz Hava Hakkı: İki kampanya desteğinizi bekliyor


Bugün başlayan iki kampanya çevre dostlarını desteğe çağırıyor. Kazdağları Kirazlı‘da altın madenciliğinin durdurulmasının ardından, bölgenin tekrar ağaçlandırılması ve altyapısı tamamlanmadığı halde geçici izinle çalışan termik santrallerin kapatılması çağrıları desteklerinizi bekliyor.

#KirazlıyıRehabiliteEt

Bugün özellikle Twitter üzerinden devam eden #KirazlıyıRehabiliteEt kampanyası, çevre dostlarının mücadelesi sonucu Kazdağları Kirazlı‘da yapılmak istenen siyanürlü altın madenciliğinin durdurulmasının ardından, bölgenin tekrar ağaçlandırılması için çağrı yapıyor.

Kazdağları Kirazlı’da Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğa Biga Madencilik tarafından yapılmak istenen siyanürlü altın madenciliği 13 Ekim 2019’dan beri ruhsatsız. Bu şirketlerin yakın zamanda da orman izinleri de iptal edilmişti.

Bu yüzden Kazdağları’ndaki tüm tel örgülerin sökülüp, verilen zararın telafi edilmesi ve sahanın rehabilitasyon edilerek tekrar ağaçlandırılması çevre dostlarının talepleri arasında.

Bu kampanyaya destek vermek için bu talebin yayılmasına yardımcı olabilir, #KirazlıyıRehabiliteEt etiketi ile sosyal medyada paylaşımlar yapabilirsiniz.

#izinvermeyin

Temiz Hava Hakkı Platformu, baca gazı arıtımı ve kül depolama sahalarının mevzuata uygun hale getirilmesi için gerekli altyapı yatırımlarını tamamlamayan kömürlü termik santrallerin çalışmasına izin verilmemesi çağrısını #izinvermeyin etiketi ile duyurdu.

Platformun basın açıklamasında yer verdiği çarpıcı görüntüler, geçici faaliyet belgesi alarak 2020 yılından beri çalışmaya devam eden santrallerin bazılarından hala siyah dumanlar yükseldiğini gözler önüne serdi.

Buna ek olarak pek çok santralin, kül depolama sahasının yol açtığı kirliliğin suya ve toprağa karışmasını önleyecek yatırımları tamamlanmış olmamasına rağmen çalışmaya devam ettiğine vurgu yapıldı.

Açılan davalarda yürütmeyi durdurma kararı verilen bu termik santraller, halk sağlığına ve iklim krizine yönelik en büyük tehditlerinden biri.

Platform, çevre yatırımlarını tamamlamamış tüm santrallerin faaliyetlerinin acilen durdurulmasını talep etti.

Bu kampanyaya destek için platformun Change.org’daki imza kampanyasına buraya tıklayarak destek verebilir, aynı zamanda #izinvermeyin etiketi ile bu haberleri paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.