Doğa ile sakinleş: Doğanın sadece sesi bile sağlığımıza yararlı

Bu içeriği paylaş:

Doğada zaman geçirmenin sağlığa yararlı olduğu uzmanlar tarafından sürekli önerilmekte. Yeni bir çalışma ise, doğayı görmenin yanında duymanın da yararlı olduğunu öne sürüyor.

ABD ve Kanada’da bulunan bir grup biliminsanı, doğanın faydalarını gözler üzerinden değil de kulaklar üzerinden test etmeye karar vermişler.

Uzmanlar 18 farklı araştırmanın sonuçlarını karşılaştırdıktan sonra, şehirden uzak doğal alanların etkisinin daha fazla olduğunu görmüş. Uzmanlar buna ek olarak her doğal sesin etkisinin de aynı olmadığını öne sürüyorlar.

Çalışmalar, en güçlü pozitif duyguların ve sağlık faydalarının su sesinde olduğunu, en etkili stres azaltan sesin ise kuş sesleri olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar hem yaşamımızdaki öneminden, hem de süregelen su sesinin diğer seslerin üstünü örtmesinden dolayı su sesinin bu derece önemli olduğunu varsaymakta.

Kuş sesleri için ise uzmanlar farklı çeşitlerdeki kuş seslerinin daha etkili olduğu şeklinde yorum yapmış. Bu durum aslında tüm doğal sesler için geçerli, birden fazla ‘doğal sesin’ etkisi tek bir kaynaktan gelen ses göre daha etkili.

Uzmanlar, şehir içinde duyulan doğal seslerin, şehir dışındaki kadar olmasa da, sağlımıza bir miktarda faydalı olduğunu belirtmekte.

O yüzden evinizden bir kuş ses duyduğunuzda, ya da parkın içinden geçerek eve ulaşma şansınız varsa, bir kaç saniye durup bu seslerden faydalanmayı unutmayın.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler