Evde yapılan maskeler nasıl temizlenir?

Evde yapılan maskeler nasıl temizlenir?

13 Nisan 2020 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

Türkiye’de artık toplulukların olduğu alanlara maskesiz girilmesi yasaklandı.

Her ne kadar ücretsiz maske imkanı sunulsa da, bu maskelerin ömrü yaklaşık 6 saat, ya da siz bu maskeye dokunana kadar. Buna ek olarak bu maskeleri temizlerken zarar verme ihtimaliniz de var.

Bu yüzden uzun saatler boyunca çalışan bireylerin gün içerisinde birden fazla maske kullanma olasılığı var. Ücretsiz dağıtılan maskeleri bu bireylerin kullanması daha önemli.

Eğer evden çok uzun süre çıkmayan ve kalabalık yerlere girmeyen bir bireyseniz evde yapabileceğiniz maskeler sizin için daha uygun olabilir.

Peki evde maskelerin hangisi daha iyi? Bu konuda ben de bir video paylaşımı yaptım. Youtube kanalımda bu videoya ulaşabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı da geçtiğimiz günlerde hem dikişle hem de dikişsiz evde maske yapımı konusunda video paylaşımı yaptı.

Ama asıl soru, bu maskeleri nasıl temizlemeliyiz?

1. Kaynatarak

Evde yapılan maskeleri temizlemenin en kolay yollarından biri onu 5 dakika kaynatmak.

Bununla beraber, bu yöntem uzun vadede maskenize zarar verebilir, nefes almayı güçleştirebilir. Uzmanlar bir maskeyi 10 defadan fazla kaynatmayı önermiyor.

Bu yüzden kaynattıktan sonra maskenizi ışığa doğru tutup, incelmiş ya da delinmiş bölgeler için kontrol etmeniz önerilmekte.

2. Çamaşır Makinesi ile Yıkayarak

Dışarıda giyilen elbiseler ile maskenizi çamaşır makinasına atmak, maskenizi temizlemenin an akılcı yöntemlerinden biri.

Aynı elinizi temizlediğiniz gibi, mekanik hareketler ve sabun virüsün yağ bazlı dış çeperini kırmaya sebebiyet verip, virüsü öldürecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise suyun sıcaklığı. Bu sıcaklık ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından çamaşır yıkarken 60 santigrat derece olarak belirlenmiş.


Reklam

3. Sıcak su ve çamaşır suyunda bekleterek

Eğer çamaşır makinanızı dolduracak kadar giysi yoksa ya da suyun kaynamasını beklemesini istemiyorsanız, çamaşır suyu ve sıcak su karışımı sizin için uygun olabilir.

1 litre sıcak suya, bir çay kaşığı kadar çamaşır suyu koyup, maskenizi burada bekletmek de, özellikle çamaşır suyunun etkisili ile maskenizi temizleyecektir.

Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken ise çamaşır suyu kalıntıları. Hem size hem de maskenize zarar verecek bu kalıntıları, maskenizi 10 saniye kadar musluk suyu altında durulayarak geçirebilirsiniz.

Bonus Öneri: Maskeleri hemen kullanmayacaksanız, ağzı kapalı ve havasını alabileceğiniz torbalarda saklamanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Kaynak: Popular Science


Çevreci Geek'i takip edin