Beyin sağlığınıza iyi gelecek, zihninizi güçlendirecek 8 meyve ve sebze

Beyin sağlığınızı geliştirerek; zekanızı keskinleştirmek, unutkanlığı azaltmak, ruh halinizi iyileştirmek mümkün. Bunun en kolay yollarından biri de yediklerinizi birazcık da olsa değiştirmek.

Şekerli içecekler ve karbonhidratı çok tüketiyorsanız beyniniz ve kendi sağlığınız için uzmanlar hemen durmanızı öneriyor.

Bunun yerine meyve ve sebze ağırlıklı ve kabuklu yemiş destekli bu 8 yiyecek ile beyninizi güçlendirebilirsiniz.

1. Yabanmersini

Daha çok yaz meyvesi olsa da her dönem bulabileceğimiz bu meyve içerdiği antioksidanlar ile hem anti-inflamatuar özelliğe sahip hem de beyniniz için oldukça yararlı.

Uzmanlar yaban mersinini düzenli tüketmenin beyindeki sinirleri yenilediğini ve aralarındaki iletişimi güçlendirdiğini açıklıyor. Bunun sayesinde hem hafıza gelişiyor, hem de odaklanma gücü artıyor.

2. Ceviz

Sonbaharda toplanmaya başlayan cevizler içerdiği Omega-3 yağları ile yüksek tansiyon ile kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça güçlü bir yiyecek.

Bununla beraber içerdiği polifenol ve E vitaminleri hafızayı ve zihinsel işlevselliğii güçlendirip, beyinde oluşacak inflamasyonların önüne geçiyor.

3. Avokado

Türkiye’de giderek yaygınlaşmaya başlayan bu meyve, haftada bir kez yeseniz bile yeterli olacak özelliklere sahip. Tekli doymamış yağlara sahip avokado, bu özelliği ile beyniniz ve tüm organlarınız için sağlıklı bir kan dolaşımını kolaylaştırıyor.

Bu sağlıklı ve iyi yağlar aynı zamanda beyindeki astrosit ismi verilen sinir hücrelerini koruyarak, kaslara iletilen sinyalleri güçlendiriyor. İçerisinde potasyum da bulunan avokado, yüksek tansiyonun da önüne geçiyor.

4. Brokoli

Nedense şeytanlaştıran bu mükemmel sebze aslında içerdiği K vitamini ve kolin maddesi ile zihinsel işlevselliği ve hafızayı güçlendiriyor.

Ayrıca üyesi olduğu turpgillerin içerdiği sülforafanın beyin dokusunu geliştirdiği ve iyileştirdiği yönünde araştırmalar mevcut. O yüzden, brokolinizi çok haşlamadan (3-4 dakika), limon ve biraz sarımsakla hazırlayıp, tadını çıkarmanın tam zamanı.

5. Koyu Çikolata

Çikolatayı gördünüz ama hemen gofretlere uzanmayın. En az %70 oranında kakao içeren çikolatalardan bahsediyoruz. Çikolataların içerisinde ne kadar çok kakao çekirdeği varsa içerdiği flavonol proteini de o kadar çok demektir.

Bu protein içerdiği antioksidanlar sayesinde hem kalbinize hem de beyninize iyi gelecektir. Yine de bu yiyeceği tüketirken kendinizi sınırlamayı unutmayın.

6. Kabak Çekirdeği

Aslında bol bol rastladığımız bu kuruyemişi tüketirken bir şeye dikkat etmemiz lazım. Kavrulmuş ve tuzlu kuruyemişler aslında kabuklu yemiş ailesinin besinsel yararlarına zarar vermekte. O yüzden kabak çekirdeğinizi ve cevizinizi doğal kurutulmuş veya taze olarak tüketin.

Taze kabak çekirdekleri çinkonun en iyi bitkisel kaynaklarından biri. Bu mineral hafızayı güçlendirip odaklanmanızı kolaylaştırıyor. Kabak çekirdeği aynı zamanda içerdiği magnezyum ile stresi azaltıp, uyku düzeninizi sağlamakta yardımcı olabilir. Bu iki durumdan aynı zamanda beyniniz de azan sağlıyor.

7. Pancar

Bu renkli sebzelerin seveni kadar sevmeyeni de var. Yine de içerdiği nitrat, kan dolaşımı sırasında nitrik oksite dönüştürülüyor ve bu damarları genişletip kaslara ve beyne kan dolaşımını hızlandırıyor.

Pancar aynı zamanda antioksidan kaynağı olduğundan anti-imflamatuar özelliklere sahip ve bazı araştırmalar kolon kanseri riskini de azalttığını göstermekte.

8. Kuşkonmaz  

Değeri Türkiye’de pek bilinmese de, kuşkonmaz kendine özgü tadı ve besinsel değerleri ile beslenmenizde yer alması gereken bir sebze.

Yüksek derecede folik asit ve B vitamleri içeren kuşkonmazın bulundurduğu B12’nin Alzheimer hastalığını önlediğine yönelik çalışmalar bulunmakta. Folik asit ise aynı şekilde odaklanmayı ve hafızayı güçlendirici özelliklere sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.