Az atıkla yaşam rehberi: Bambu diş fırçası hakkında bilmek istedikleriniz

33 yaşındayım ve şimdiye kadar en az 50 plastik diş fırçasını çöpe attım. Değişimin vakti gelmişti.

Az atıkla yaşama oda oda geçiş sürecimde, tıraş bıçağından sonra şimdi sıra diş fırçasına geldi. Diğer ürünlerde olduğu gibi diş fırçası da günlük konuşmada yeri çok geçmeyen ama doğaya etkisi büyük ürünlerden biri.

Tam plastik yapısı ile doğada çözünemeyen bu ürünü değiştirmek az atıkla yaşama geçişte ilk adımlardan biri olmalı.

Zira her yıl 5 milyardan fazla plastik diş fırçası üretiliyor ve bunun neredeyse yarısı kullanılmadan çöpe atılıyor.

Plastik diş fırçasına alternatif olarak, ben Good4Trust’tan sipariş verdiğim, Sunrino Cosmetic tarafından Türkiye’ye getirilen Humble diş fırçalarını tercih ettim.

Tamamen geri dönüştürülebilir pakette gelen ürünün, kendisi de büyük oranda kompost yapılarak doğaya geri dönebiliyor. Bunun nedeni ise fırça hariç ürünün her noktasının bambudan üretilmiş olması.

Maalesef dış fırçalarının kılları için, şimdilik, plastik bazlı fırça kılları dışında çok da uygun bir alternatif yok. Humble Brush da diğer kaliteli fırçalar gibi BPA içermeyen bitki bazlı nylon-6 maddesinden kıllarını üretmekte.

Nylon-6 özellikle su emilimi düşük olduğu ve yaklaşık 1 saatte kuruduğu için en uygun madde. Bu madde aynı zamanda teknik olarak geri dönüştürülebiliyor ama altyapı eksikliğinden büyük ihtimal çöpe gidecektir.


Reklam

Ürünün ömrü diğer diş fırçaları gibi yaklaşık 3 ay, fiyatı ise ortalama 25₺. Benzer bir plastik diş fırçasının da fiyatı 15 ile 25₺ arasında değişmekte.

Humble Brush ürünleri aynı zamanda vegan ve cruelty free sertifikalarına da sahip.

Ek olarak diğer farklılıkları fotoğrafta görebilirsiniz. Ağız sağlığınız harika, çevreye etkiniz az da kalsın, kendinize iyi bakın.🤓


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.