İmza Kampanyası: İstanbul’da matara doldurulması için su otomatları kurulsun!

Denizlerdeki mikroplastiğin 50 yıl içinde balıklardan çok olacağının öngörüldüğü dünyamızda pet şişe kullanmamak ve suyumuzu kendimiz taşımak bizim elimizde.

Bununla beraber evinizden matara ile çıksanız bile taşıdığınız suyu bitirdiğiniz noktada çaresiz kalıyorsunuz, zira mataranıza tekrar su dolduracak yer yok denilebilir.

Bu durumda çözüm olarak yeniden tek kullanımlık plastik şişeler önümüze çıkmakta. Ama bununla beraber pet şişelerin üretiminde kullanılan hammaddeden bu şişelerin kullanımından doğan çöp ve kirlilik çevremize büyük zarar vermekte.

Geçtiğimiz günlerde yağmur sonrası Kadıköy’de yakalanmaya çalışılan ama suya karışan çöpler: Plastik şişelerin sayısı detaylarda gizli

Geri dönüşüme uygun olsa bile bir çoğu normal çöp kutularına hatta kimi zaman direkt olarak yola, sokağa ve/veya doğaya atılmakta.

Bu yüzden Türkişi Minimalizm başlattığı Change.org kampanyasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden akbille doldurulabilecek su otomatları kurmasını istiyor.

Şehrin çeşitli yerlerine konacak su doldurma otomatları (özellikle toplu taşıma -metro, Marmaray, otobüs durakları gibi- noktaları) sayesinde kendi matarasını taşıyan, başta şehrine ve sonra dünyaya saygılı İstanbullular mataralarını doldurabilecek.

Meet Pat adlı şirket tarafından Fransa’da kurulmuş bir su otomatı, şişe dolduracak ve su içecek yeri ayrı

Ücretsiz ya da Akbil’le çalışan bu doldurma otomatları kullanılan pet şişe miktarını büyük oranda azaltacaktır.

İzmir ve Ankaraya’da yayılan bu kampanyaya destek için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevreci Geek’in Yorumu 🤓

Geçtiğimiz Pazar günü katıldığım Global Shapers etkinliğinde İSKİ’den bir yetkili ile konuştum ve kendisinden arıtma tesislerinden çıkan suyun kalite raporlarını dinledim.

İstanbul’un suyu eğer apartmanınızın altyapısı da düzgün ise tamamı ile içilecek kalitede. Bu proje aynı zamanda musluk suyunun içilmesini de yaygınlaştırabilir.


Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.