Lama, sincap, köpekbalığı, solucan: Hepsi birer eko-kahraman 4 süper hayvan

Bu içeriği paylaş:

Belki pandalar kadar sevilmli değiller, ama bu 4 hayvan gezegen için vazgeçilmez birer eko-kahraman!

Sincap

Ormanlardaki ağaçlardan büyük ihtimal bir kaçı, sincapların toprak altında unuttuğu tohumlardan yetişmiş.

Yemeklerini sakladıkları yeri genelde hatırlayamayan sincaplar, bu sert kabuklu meyvelerin topraktan ağaca büyümesine sebebiyet veriyor.

Hatta hatrı sayılır derecede ağaç türü yayılmasını sincaplara borçlu, zira bu meyveler yeni noktalara kendileri ulaşamamakta.

Köpekbalığı

Ah o Jaws filmi yok mu… Bir türün ismi nasıl kötülenir öyle. Tam tersine uzmanlar aslında deniz ekosistemi için köpekbalıklarının vazgeçilmez bir eko-kahraman olduğunu belirtiyor.

Köpekbalıkları sürüleri avlarken yakaladıkları balıklar, zayıf, yaşlı veya hasta olanlardan oluşuyor. Bu da deniz canlıları arasında hastalıkların yayılmasını engelliyor, daha güçlü bir biyoçeşitlilik ve genetik havuz oluşuyor.

Bu etki sadece balıklarda kalmıyor; uzmanlar, algi, plankton gibi küçük canlıların da aynı şekilde etkilendiğini gözlemlemiş.


Reklam

Solucan

Bir dönem en iğrenilen canlılar arasında olan solucanlar şu aralar ultra popüler.

Toprağın içine girdikçe ve öğüttükçe, solucanlar yaprak ve kök kalıntılarının değerli maddelerini toprağa geri kazandırıyor, toprağı havalandırıyor.

Aynı şekilde, gıda atıklarını çevre dostu şekillerde değerlendirecek çözümler arasında solucanlar bu yüzden ilk sıraları çekiyor.

Lama

Doğal hayatta sürekli bir şeye canı sıkkın gibi suratı olan lamalar, otladıkları yerlerde otlaklara oldukça az zarar veriyor, hatta bazı yayılmacı türleri yemeyi daha çok seviyor.

Bu arada lamaların son dönemlerde yeni bir yeteneği de ortaya çıktı. Bazı çiftçiler lamaların bitkilerini ve diğer çiftlik hayvanlarını yırtıcı hayvanlardan koruduğunu keşfetti ama zaten o suratan belliydi


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler