doğalBUgün, balkon çiftliği, Nerede o eski domatesler? : Bu haftanın 5 çevre dostu etkinliği

3 Ekim Perşembe: Nerede O Eski Domatesler? – Kokopelli Şehirde

Karaot Tohum Derneği’nden Feray Karapınar, Kokopelli Şehirde’nin ev sahibi olduğu bu etkinlikte, toprağın, meyve, sebze, hayvansal üretim ve diğer tüm üretim aşamalarını, mevsiminde beslenmeyi konuşmaya davet ediyor.

Gıdayı seçerken “mevsiminde mi?”, “kalıntısız mı?”, “kurtlu mu?” hangisine dikkat etmeliyiz? sorularına cevap arıyanlar için bu etkinlik saat 19:30’da başlayacak.

Bu ücretsiz etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3 Ekim Perşembe: Zehirsiz Gıda Mümkün!- Yeşil Ev

Yeşil Düşünce sizi 90 Sivil Toplum Örgütü ve İnisiyatif’in tarım zehirlerine karşı bir araya gelerek kurduğu Zehirsiz Sofralar’ı konuşmaya, Yeşil Ev’e davet ediyor.

Proje asistanı İpek Peker ve iletişim ve kampanya koordinatörü Turgay Özçelik, insanlarda sinir ve hormonal sistemlere zarar veren, çocuklarda gelişim bozukluklarına yol açabilen, biyoçeşitlilik kaybına neden olan, iklim krizini tetikleyen pestisitleri ele alacak.

5 Ekim Cumartesi: Volkan Dündar ile Bokashi Kompostu – Taze Mutfak

Toprağı güçlendirmek için yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan, günümüzde şehirlerde de kolaylıkla uygulanabilecek Bokashi Kompostunun detaylarını bu atölyede keşfedebilirsiniz.

Taze Mutfak ev sahipliğinde Volkan Dündar tarafından düzenlenecek bu atölyede organik atıkları fermente ederek dönüştürmesine dayalı bir nevi çöp turşusu olan bu yöntemin detaylarını öğrenme şansı yakalayacaksınız.

200 ₺ katılım ücreti olan bu atölyeye kayıt için buraya tıklayarak katılım formunu doldurabilirsiniz.

6 Ekim Pazar: Balkon Çiftliği Atölyesi – Bilimkurgu Kütüphanesi

Saat 19:00’da başlayacak etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3 metrekarelik balkonunda küçük bir eko-sisteme ev sahipliği yapan Murat Doğan, bitkilerini solucan gübresi ile, solucanlarını ise mutfak atıkları ile besliyor. Bu etkinlikte ise bu sistemin detaylarını sizlerle paylaşacak.

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nde gerçekleşecek etkinlik, saat 14:00’da başlayacak. Detaylarına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6 Ekim Pazar: DoğalBuGün Ekolojik Pazarı – Boğaziçi Üniversitesi

Çevre dostu ve sağlıklı bir yaşam için çalışan birey ve kurumları bir araya getiren DoğalBuGün etkinliğinde, aynı zamanda bu konuda atölye ve workshoplara da katılma şansı yakalayabilirsiniz.

Beslenmeden kozmetiğe, temizlikten balkon bahçeciliğine kadar geniş konularda çevre dostu ürün ve önerilere ulaşabileceğiniz bu etkinlik BUMED ve Boğaziçi Üniversitesi evsahipliğinde gerçekleşiyor.

Etkinlike aynı zamanda ben de Yeşil Öneriler ekibinin bir parçası olarak bir söyleşi gerçekleştireceğim.

Saat 10:00’da başlayacak etkinliğin detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.