Gezegene saygılı tabaklar, bahar turşusu, ekolojik mimari: Bu haftasonunun 4 çevre dostu etkinliği

18 Mayıs Cumartesi: “Şehirden Kaçmak, Bahçeye Sığınmak” – SALT Beyoğlu

SALT’ın ilk Kış Bahçesi programında, İstanbul Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye’nin en eski botanik bahçesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin geçmiş sorumlusu Erdal Üzen ile 2017’den bu yana “Unutma Bahçesi” adlı araştırma, sergi ve belgesel projesini yürüten Dilşad Aladağ ve Eda Aslan bir araya gelecek.

Katılımcılarla sohbet şeklinde ilerleyecek programda, şehrin birleşimi ve şehirlinin hayatında bahçenin yeri irdelenecek. İstanbul’daki bahçelerin devamlılığına yönelik çabalarla oluşan kültürün önemi değerlendirilecek.

Saat 11:00’de başlayacak bu ücretsiz etkinliğin detayları için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

18 Mayıs Cumartesi: Bahar Turşu Atölyesi – Nadas İstanbul

Sıcaklar biraz biraz kendini göstermeye başlamışken Nadas İstanbul ev sahipliğinde Begüm Yaramancı ile vücudumuzun kaybettiği su, tuz ve mineralleri probiyotik takviyesi ile beraber çok daha güçlü bir şekilde yerine koymak için turşu kurmaya hazır mısınız?

Yaklaşık iki saat sürecek atölye çalışması, turşu yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak, farklı turşuların tadımlarından sonra, salamura yöntemini kullanarak bahar sebzeleriyle bir turşu kurma demosuyla sonlanacak. Bu süreçte adım adım turşu kurma süreci ve püf noktaları üzerinden geçilecek.

Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz.


Reklam

18-19 Mayıs: Reformist – Feriye

Dream Sales Machine, sizi 18-19 Mayıs’ta Feriye’de, Reformist ile yogadan crossfit’e uzanan geniş bir yelpazede pratikler ile aktif yaşamı sahiplenmeye, daha önce deneyimleme fırsatı bulamadığınız farklı derslere katılıp ilgi alanlarınızı genişletmeye, açık mutfak alanında taptaze tarifler öğrenmeye, tüketim toplumunda üretken bireyler olmak için yaratıcı atölyelere katılmaya, farkındalıkla yaşamaya çağırıyor.

Etkinlikte aynı zamanda Yeşil Diyetisyen Damla Ceyhan da sağlıklı, atıksız, sürdürülebilir, gezegene saygılı tabaklar ile doğa dostu beslenmeyi ele alacak.

Etkinliğin detaylı programına ve bilet satışına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

18 – 19 Mayıs: Ekolojik Mimariye Giriş – Kokopelli Şehirde

Kokopelli Şehirde evsahipliği ile Melih Aşanlı tarafından düzenlenecek ekolojik tasarım atölyesi, bir evin inşasında suyun, toprağın, taşın, ağacın doğasını idrak etmeye yardımcı oluyor.

2 günlük bu atölyede, malzeme seçiminden mimari ve doğa ilişkisinin tanımlanması, arazi seçimi ve tasarımın maket ile kurgulanması gibi konular ele alınacak.

400₺ katılım ücreti olan bu atölyeye katılım için buraya tıklayarak bilgi formunu doldurmanız yeterli. Detaylı bilgi veya burs imkanları için atolye@kokopellisehirde.com‘a e-posta atabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.