Yılda 800 milyon plastik şişenin çöpe gitmesini engelleyecek: Kaliforniya otellerde şampuan ve krem şişelerini yasakladı

Bu içeriği paylaş:

Her yıl ortalama 45 milyon turistin ziyaret ettiği ABD’nin Kaliforniya eyaleti, örnek bir karara imza atarak, otel odalarında sunulan şampuan ve krem gibi ürünlere yasak getirdi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü onaylanan yasa ile 2024 yılına kadar otellerin bu plastik şişeleri kullanımdan kaldırmaları bekleniyor. Bu yasaya uyulmaması durumda kesilecek cezalar 2 bin dolara (11 bin lira) kadar çıkabiliyor.

Otellerde tüketilen ve az kullanılmasına rağmen atılan bu plastik şişeler ciddi bir şekilde plastik “atık” oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl uluslararası otel zinciri Marriott otellerinden plastik şişeleri kaldıracağını duyurmuş ve ortalama 140 odalı bir otelin her yıl 23 bin plastik şişe yani 120 kilo plastik atık çıkardığını belirtmişti.

500 binden fazla otel odası bulunan Kaliforniya eyaletinin bu dev atığa yönelik adım atması bu yüzden ciddi etkilere sahip.

Kaliforniya ABD’de plastiğe karşı atılan adımlarda da hep ilk sırayı çekmekte. 2014 yılında da plastik torbaları yasaklayan ilk eyalet Kaliforniya olmuştu.

Otellerin bu yasadan sonra tek kullanımlık plastik şişeler yerine, büyük dispanserleri tercih etmesi bekleniyor.


Reklam

Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler