Yarasalar, böcekler, yabani bitkiler: Barcelona vahşi doğasını kabulleniyor

Bu içeriği paylaş:

Barcelona karantina döneminde şehre dönen vahşi doğayı kabullenme kararı aldı. 6 haftalık karantina dönemi sonrası zaten şehir kendini yenilemişti.

İnsan elinin değmediği parklarda, “yabani” bitkilerin sayısı patlayınca, hem böceklerin hem de kuşların sayısı da bir o kadar artmıştı.

Öyle ki, bir önceki seneye göre kelebeklerin sayısında %74 oranında bir artış görülmüş, Küçük Mor İmparator gibi şehre uğramayan türler geri gelmişti.

Pek çok şehirde olduğu gibi karantina sonrası bu canlılık sona ermeye mahkum gibiydi ama Barcelona burada farklı bir yol izledi.

Şu anda Barcelona, şehirde toplam 783 bin metrekarelik yeşil açık alan ve 49 bin metrekarelik yeşillendirilmiş sokaklar projesine onay vermiş durumda.

Vahşi bitkilerin park alanlarına katılmasının yanı sıra, bu alanlarda kuşlar ve yarasalar için 200 yuvalama alanı, 40 arı kovanı ve 80 böcek oteli kurulmakta.

Bu projelerin kabul edilmesi, özellikle karantina sonrası doğanın şehre geldiğini gören bireyler için oldukça kolay olmuş. Betonla dolu ve “hijyenik” parklar yerine ekosistemi içinde barındıran parklar şehrin yeni planı olacak.

Doğal yaşamın canlanmasına ek olarak, tek türcü olmayan bir yaklaşımın, daha az su, enerji, katkı maddesi ve para harcadığının da altı çizliyor.

Parklara ek olarak, Barcelona gibi sıkışık bir şehirde uzmanlar, yerdeki asfaltlar sökülemezse, çatıdakı betonlaşmanın da değiştirilebileceğini belirtiyor.

Bazı bağımsız projelerde polinatörlere dost ve kuraklığa dayanıklı bitkiler ile yağmur suyunu toplamaya yönelik projeler şehrin atacağı adımlara ilham veriyor.

Uzmanlar, karantinada değişen şehrin çehresini beğendiklerini ve artık buradan geriye dönüş olmayacağını söylüyor.

Kaynak: The Guardian


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler