Tahrip ve kuraklık: Kuzey Ormanlarının sınırları işgal altında


11 ile sınırı bulunan Kuzey Ormanları’nın sınırlarındaki 10 il, termik santrallar, maden ocakları, sanayi baskısı ve şehirlerin büyümesi yüzünden ormanı tahrip etmekte.

Kuzey Ormanları Savunması’nın faaliyetlerine katkı veren Kuzey Ormanları Araştırma Derneği’nin çalışmaları, ayrıca 2020’nin son üç ayında en çok rastlanılan konunun kuraklık olduğunu gösteriyor.

Kuzey Ormanları, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce illerinin içinde ve Bursa, Balıkesir ile Çanakkale illerinin kuzeyinde yer alan ormanları kapsamakta.

Özellikle Trakya bölgesinde en fazla tahrip görülürken, en yoğun tehdit ise giderek büyüyen İstanbul’dan gelmekte.

Bununla beraber İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda İstanbul’un Kuzey’inin korunması ve o bölgedeki doğal kaynakların sürdürülebilir olması ve bölgenin yapılaşmaya açılmaması yönünde kararlar var.

Bu kararları ise 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolları, 3. Havalimanı ve son olarak da gündemden düşmeyen Kanal İstanbul yıkıp geçmiş durumda.

Kuzey Ormanları’nın habitatının dağılması ve iklim krizi ile birlikte ise son dönemde bölgede, barajların ve göllerin kuruması şeklinde haberlerde artmakta.

Bunun için bölgeyi korumak adına sosyal dayanışma oldukça önemli. Bu gibi haberleri sizın de sosyal medya kanallarında paylaşmanız ve bu konunun bilinirliğinin artması bireylerin yapacağı en önemli şeylerin başında geliyor.

Aynı zamanda bu konuda çalışan Kuzey Ormanları Savunması gibi STK’lara da vereceğiniz destek çok önemli.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.