Uzaylı değil Japon işi: Çember şeklinde dikilen sedir ağaçları aslında bize çok şey öğretiyor

Uzaylıların Dünya’ya indiği konusunda emin biri ile konuşursanız size göstereceği en büyük kanıtlardan biri hasat çemberleri olurdu.

O yüzden, UFO severler Japonya’dan gelen bu fotoğrafları gördüğü zaman oldukça sevinmiş olacaktır. Ama maalesef kötü bir haber verelim diğerleri gibi bu çember de insanlar tarafından yapılmış.

Çember çember sedirler

1973 yılında Japonya, deneysel ormancılık ile ilgili bir proje başlatmış. Projenin amacı ise ağaçların arasındaki mesafeyi en iyi şekilde ayarlamak ve en etkin şekilde büyümelerine yardımcı olmak olarak belirlenmiş.

Bu amaçla Japon biliminsanları, Miyazaki vilayetinde bulunan Nichinan şehrinde, sedir ağaçlarını 10 adet sırada küçükten büyüğe ve tam yuvarlak oluşturacak şekilde ekmeye başlamışlar.

Sonuçlar aydınlatıcı

Yapılan gözlemler içbükey yapıdaki bu çemberlerde, dışarıda daha az sıklıkta yetişen ağaçların daha fazla büyüdüğünü göstermiş. Çemberin içinde ise, yani ağaçların daha sık olduğu yerlerde bu ağaçların boyu daha kısa kalmış.

Japon Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı’nın verilerine göre; merkezdeki en küçük ağaç ile dışarıdaki en yüksek ağaç arasında 5 metreden fazla fark oluşmuş.

Uzmanların beklediği üzere, ağaçlar daha az sık ekilince, hem su ve güneş ışığı için daha az rekabet oluşuyor, böylelikle dışarıda ağaçlar daha yüksek ve daha güçlü büyüyor.

Ama uzmanların beklemediği bir şey ise insanlardan gelen ilgi olmuş. Ağaçlar aslında kereste üretimi amacı ile bu şekilde dikilmiş, ama bu uzaylı çemberler o kadar ilgi çekmiş ki, şu an yetkililer burayı korumayı ve bir turist merkezi haline getirmeyi düşünüyorlar.

Ne diyelim, umarız burası korunur ve bir gün ziyaret etme şansı yakalarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.