Türkiye’de kirlilik artıyor: Bu balık denizlerimizdeki plastiklerle yapıldı

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz, tek kullanımlık plastik kullanımının artması ile üç tarafı plastikle çevrilme tehlikesi yaşıyor.

Bu size abartı bir cümle olarak geldiyse, son yapılan araştırmalara bir göz atmak bu durumu değiştirecektir.

Uzmanların Akdeniz’den aldığı derin deniz örneklerinin yüzde 92,8’inde plastik saptanmış durumda. Yapılan çalışmalar aynı zamanda Akdeniz Havzası’nda 4 metrekareye 1 plastik atık düştüğünü de gösteriyor.

En fazla tek kullanımlık plastikler bulunuyor

https://www.instagram.com/p/BwJgiUjHEQa/?utm_source=ig_web_copy_link

Bu plastiklerin büyük bir çoğunluğunu ise bir kaç dakikalık kullanımın ardından, hatta bazen hiç kullanılmadan çöpe atılan; plastik kaşık, çatal ve pipet gibi ürünler oluşturuyor.

Bu duruma dikkat çekmek isteyen Şinasi Yelkenci ise bu plastik çöplerden sanat eserleri yapıyor.

Gitar sapından klozete, her türlü plastikten iç çamaşırına, balık ağından halata, halı-kilimden lastik ayakkabıya kadar akla gelebilecek her türlü atık, Şinasi Bey’in elinde enstrüman, bukalemun ya da duvar saksısı olarak bir esere dönüşüyor.

Tek kullanımlık plastikler yasaklansın

Eserler her ne kadar birbirinden güzel olsa da, bu eserlerin oluşmaması birincil hedef.

Benzer idealler ile yola çıkan Avrupa Birliği, plastik pipet, kulak çubuğu, tabak, çatal, bıçak, kaşık, içecek karıştırıcıları ile köpük gıda kapları ve içecek bardaklarının yasaklanması konusunda anlaşmaya vardı.

İki dakikalık kullanım yerine uzun ömürlü alternatifleri olan bu ürünler Türkiye’de de en kısa sürede yasaklanmalı. Üç tarafı plastiklerle değil, denizlerle çevrili bir Türkiye için bunu hedeflememiz gerekli.

Greenpeace imza kampanyasına destek bekliyor

Plastik kirliliğiyle mücadelede kararlı olmak ve birlikte hareket edebilmek çok önemli. Bunun için, bireylere, şirketlere ve devletlere ayrı ayrı görevler düşüyor.

Greenpeace Türkiye de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yönelik bir imza kampanyası düzenleyerek, en gereksizlerden başlayarak tek kullanımlık plastikleri yasaklamasını talep ediyor.

Bu imza kampanyasına siz de buraya tıklayarak destek verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.