Alternatiflerle Doğal Yaşam, Fermente Turşu, Tohum Takas Şenliği: Bu haftanın 9 çevre dostu etkinliği

Gündemin oldukça yoğun olduğu bu dönemde, İstanbul’un çevre dostu etkinlik takvimi de aynı yoğunluğa sahip. Özellikle Cumartesi günü yapılacak seçimler zor olacak gibi. Siz hangi etkinliği tercih edeceksiniz?

10 Nisan Çarşamba: Impact Mezat – Impact Hub İstanbul

Topluluğunda bir koleksiyoner bulunan Impact Hub İstanbul, kendilerinin atmaya kıyamadıkları eşyaları açık artırma eşliği satarak geliri otizmli çocukların eğitimde eşitliği için çalışan Tolkido’ya bağışlıyor.

10 Nisan Çarşamba akşamı saat 19.00’da Impact Hub Istanbul’da gerçekleşecek olan etkinliğin geliri ile ihtiyaç sahibi otizmli çocuklar Tolkido ile eğitimde fırsat eşitliğine kavuşacak.

Şirin Öten’in keyifli sunumuyla renklenecek olan açık artırmaya vazodan oyuncak arabaya, tişörtten antika radyoya kadar her şeyi getirebilirsiniz.

Kampanyaya doğrudan destek vermek için buraya tıklayabilir, daha fazla bilgi almak içinse buraya tıklayıp Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

11 Nisan Perşembe: Soğuk Yöntem Sabun Atölyesi – İstanbul Permakültür Kolektifi

Ağır kimyasallarla, mikro-plastiklerle dolu temizleyiciler yerine doğal yağlar kullanarak evinizde, içeriğini bildiğiniz malzemelerle, etik duyarlılıkla kendi emeğiniz mis gibi sabunlar yapmak istemez misiniz?

İstanbul Permakültür Kolektifi ve Rana’nın Sabunu sizin için sohbet ve uygulamayla harmanlanmış atölyede, soğuk yöntemin farkını ve farklı çeşit sabunları ele alacak.

14:30’da başlayacak ve katılımcıların hediye olarak bir de sabun alabileceği bu etkinlik Ebruli Doğal Bakkal’da düzenlenecek.

Katılım payının katılımcılar tarafından, 200 TL ile 250 TL olduğu bu etkinliğe katılım için için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilir ya da ediyoruz buraya tıklayarak doğrudan işlem yapabilirsiniz.

Etkinliğin Facebook sayfasına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

12 Nisan Cuma: Suya Erişim Meselesi – Yeşil Düşünce Derneği

Suya erişilebilirlik ve su kaynakları azalan bir gezegende gelecek konularının konuşulacağı bu atölye, Yeşil Düşünce ev sahipliğinde çık Radyo’da Sudan Gelen adlı programın yapımcısı Akgün İlhan tarafından düzenleniyor.

Saat 19:00’da Yeşil Ev’de düzenlenecek bu söyleşiye kayıt için burayı tıklayabilirsiniz. Etkinliğin Facebook sayfasına ise buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

12 Nisan – 21 Nisan: Anadolu Meraları 2019 Eğitim Programları – Nadas İstanbul

Bütüncül Yönetim ve Onarıcı Tarım’ı Türkiye’de yaygınlaştırmak amacı ile kurulan Anadolu Meraları, Nadas İstanbul’da iki eğitim programı düzenleyecek:

Bütüncül Yönetim Giriş: 12 – 14 Nisan
Bütüncül Yönetim Finansal Planlama Eğitimi: 19 – 21 Nisan

Özellikle uluslararası bir düzeyde bütüncül yönetime giriş yapmayı planlayanlar için uygun olan eğitim hakkında buraya tıklayarak ulaşacağınız etkinliğin Facebook sayfasından ya da info@nadasistanbul.com’a e-posta ile ulaşarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.


Reklam

13 Nisan Cumartesi: Alternatiflerle Doğal Yaşam – Atölye

ATÖLYE ve Hayalim Bi’Çiftlik iş birliği ile gerçekleşecek olan Alternatiflerle Doğal Yaşam etkinliği doğal bir yaşamın peşinde olanlar için düzenleniyor.

Oldukça geniş bir çapta 20’den fazla çevre dostu birey ve kurumun bir arada olacağı ve konuşmalar düzenleyeceği bu etkinliğe kayıt ve detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Etkinlik programı şöyle olacak:

  • 10.00 – 11.20 Şehirdeki Çiftçi vs. Kırsaldaki Çiftçi – Merve Bayram (İKA Bağları) / Mustafa Eren (Köy Kafası)
  • 11.20 – 12.00 Tökezleyen Bir Doğaya Dönüş Hikayesi – Samet Çiçek
  • 11.20 – 12.00 1:1 Buluşmalar
  • 12.00 – 13.00 Ara / Workshop – Ses Terapisi – Ekin Özel (Anda Sound Healing)
  • 13.00 – 14.00 Geri Dönüşüm Sohbetleri – Pelin Özkan (Sıfır Çöp Platformu), Elif Çatıkkaş (Kokopelli Şehirde), Mert Güller (Sürdürülebilir Yaşam İçin Kelebek Etkisi Derneği)
  • 14.00 – 15.00 Şehirde Kendi Besinini Üretmek – Mehmet Ali Hatipoğlu (Bi’ avuç), Aycan Tüylüoğlu (EkBiçYeİç), Semi Hakim (Kök Projekt)
  • 14.00 – 15.00 1:1 Buluşmalar
  • 15.00 – 15.20 Ara – Workshop / Nefes Çalışması – Zeynep Gürsoy (Cihangir Yoga)
  • 15.20 – 17.00 İyi Gıdaya Ulaşmak – Yasemin Kireç (Arıcı), Burak Soykan (Eppek), Müge Alaboz (Kadıköy Gıda Topluluğu), Berk Butan (Good4trust)
  • 17.00 – 18.00 Networking

13 Nisan Cumartesi: Fermente Turşu Atölyesi – Nadas İstanbul

Nadas İstanbul ev sahipliğinde düzenlenecek atölyede Begüm Yaramancı turşulamayı, tutkusunu, doğal, katkısız fermente turşu yapımının detaylarını ve inceliklerini paylaşacak.

Saat 11:00’da başlayıp yaklaşık iki saat sürecek atölye çalışması, fermantasyon ve adım adım probiyotik turşu yapımını kapsayan teorik bilgilendirme ile başlayacak, salamura yöntemi kullanılarak mevsim sebzeleriyle yapılacak turşu kurma demosu ile sonlanacak.

Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz. Etkinliğin Facebook sayfasına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

13 Nisan Cumartesi: Balkon Çiftliği – Kadıköy Ekolojik Yaşam Merkezi

Kadıköy Ekolojik Yaşam Merkezi’nde Murat Doğan ile beraber balkon gibi küçük alanlarda mikro tarım ve hayvancılık, bitki yetiştirme yöntemleri, saksı ve yuva üretimi ele alınacak.

Bu konuda oldukça tecrübeli Murat Doğan’ın bu ücretsiz eğitimi hakkında daha fazla bilgiyi buraya tıklayarak ulaşacağınız Facebook sayfasında bulabilirsiniz.

14 Nisan Pazar: Tohum Takas Şenliği – Yeryüzü Derneği

Baharın da yüzünü göstermesi ile 4 yılını kutlayacak bu şenlikte, atalık tohumların takas edebilir, ve çeşitli stantlarda satılacak doğal ürünleri direk üreticisinden temin edebilirsiniz.

Toprağın değerini bilenlerin buluştuğu bu şenliğin ev sahibi bu sefer Kuleli Emek Mahallesi Derneği olacak. Şenliğin Facebook sayfasına buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

14 Nisan Pazar: Evde Mantar Yetiştiriciliği – Kokopelli Şehirde

Oldukça gizemli ama besin değeri yüksek mantarları evde yetiştirmek ister miydiniz?

Kokopelli Şehirde’nin ev sahipliği ile düzenlenecek bu atölyede İyi Ekim’den Burcu Arıkan ile siz de istiridye mantarlarını evde nasıl yetiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

19:30’da başlayacak sohbete kayıt için buraya tıklayarak ulaşacağınız formu doldurmanız rica ediliyor.

Detaylı bilgi için atolye@kokopellisehirde.com adresine e-posta atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.