Türkiye’de bir ilk: Ankara Büyükşehir Belediyesi dizel bir otobüsü elektrikliye çevirdi

Bu içeriği paylaş:

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, hizmet süreleri dolmuş belediye otobüslerinin dizel motorlarını, elektrikliler ile değiştirmeyi başardıklarını açıkladı.

Bu yöntem ile belediye sıfır elektrikli otobüs fiyatlarının üçte biri maliyetine filolarını elektriklendirmeye başladı.

Yavaş, testlerin Avrupa standartlarında tamamlandığını ve Sanayi Bakanı ile de görüşerek kendisinden elektrikli otobüs için onay beklediklerini açıkladı.

Bu adımdam sonra ise seri üretim için yollar arayacaklarını ve üniversitelerle özel sektörden destek almaya çalışacaklarını ifade edildi.

Tanıtım töreninde konuşma yapan BELKA AŞ Genel Müdürü Dursun Çiçek de otobüslerin bir günden fazla yeterli şarja sahip olduğunu ve bu şarjın 3 saatte tam dolabildiğini belirtti.

Elektriklendirme özellikle ulaşım üzerinden sera gazı salımını azaltmak için geleceğin yöneleceği nokta olacağa benziyor. Yalnız bunun için otobüslerin kullandığı elektriğin de fosil yakıtlardan gelmemesi gerekmekte.

Bu yüzden elektrik kaynaklarının çoğunlukla yenilenebilir enerji santrallerinden gelmesi önemli. Türkiye’de açıkçası tam anlamı ile buna ulaşmış değiliz.

Belki Ankara çözüm olarak İzmir’i örnek alabilir. İzmir elektrikli otobüslerininin şarjlarını, kamu binalarının üzerine kurduğu güneş panelleri ile doldurmakta.

Bu çözüm ile hem yenilenebilir enerji üretimi artırılıp, hem de ulaşımda elektriklendirme sağlanır ve sera gazı salımı ciddi anlamda düşebilir.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler