Trump’dan “liberal metal pipetlere” kendi kalitesinde bir yanıt: Tanesi 9 liralık plastik Trump pipetleri

Tüm insanlığı etkileyecek çevre hareketi, politik görüşlerin üstünde bir hareket olmaya çalışırken, bazı politikacılar bunu tam tersi bir şekilde göstermeye ve kendi çıkarları için kullanmaya çalışmakta.

Öyle ki, ABD başkanı Donald Trump’a göre plastik pipeti reddetmek veya alternatiflerini tercih etmek, sizi devletin özgürlükleri düzenlemesi gerektiğine inanan liberal bir birey yapıyor.

Nasıl ya? 🤦‍♂️

Aslında her şey, bazı restoranların kullan-at plastik pipetleri artık müşterilerine sunmayacağını açıklaması ile başladı.

Bu ürünlerin özellikle deniz canlılarına zarar verdiğini belirten kurumlar, bunun yerine kağıt veya metal pipetler sunacaklarını açıkladılar.

ABD’de Starbucks plastik pipet kullanımının önüne geçmek için yeni bir bardak tasarladı

Bununla beraber Cumhuriyetçi partiden Devin Dunes, restoranların artık “pipet polisleri”‘nden korkarak yaşadığı yönünde bir tweet attı.

Twitter’ın kendi tartışma ortamında giderek büyüyen bu “soruna” çözüm olarak, Trump’ın baş politik danışmanı Brad Parscale kendi politik deyişlerini gönderme yaparak ” Plastik pipetleri yeniden harikalaştır” adı altına bir kampanya başlattı.

Şu ana kadar bu kampanya ile 10’lu paketi 15$’dan (85₺) satılmak üzere lazer baskı ile Trump yazan bu parlak kırmızı plastik pipetler 140 binden fazla satıldı.

Trump’ın yeniden seçim kampanyasına 200 bin dolarlık bir bağışa dönüşen bu kampanya, bundan sonra da devam edecek. Trump’ı destekleyenler plastik pipet vermeyen restoranlara bu pipetler ile giderek destek vereceklerini açıklıyorlar.

Yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir olarak sunulan bu plastik pipetler, “Liberal kağıt pipetler çalışmıyor. Başkan Trump’a destek verin ve siz de geri dönüştürülebilir plastik pipetinizi bugün alın.” mesajı ile satılmakta.


Reklam

Pipetler ile Trump ve ekibi trollük mü yapıyor?

Lonely Whale (Yalnız Balina) isimli çevre kurumunda çalışan Dune Ives, esprili bir şekilde Trump’ın sadece pipetler ile sınırlı kaldığına şaşırdığını belirtiyor.

Ives’e göre bu kampanya, Trump hükümetinin, atık yönetimi altyapısı hakkında ne kadar ilgisiz olduğunu gösteriyor. Zira bilselerdi, bu pipetlerin hafifliğinden dolayı geri dönüştürelemediğinin farkında olurlardı.

Ives aslında bu konunun iletişim sıkıntısından ortaya çıktığını belirtiyor ve bireylerin bu ürünlerin etkisini gördüğünde bu seçimlerini değiştireceğini düşünüyor.

Bazı uzmanlar, Trump’ın bu kampanyasının bir troll hareketi olduğunu ve oldukça masun görünen pipet üzerinden liberallerin “aptalca politikalarını” göstermeyi hedeflediğini belirtiyor.

Bu konuda açıklama yapan Salon dergisi yazarı Amanda Marcotte’a göre viral olan kaplumbağa videosu bile daha büyük sorunları olan bireyleri etkilememekte.

Trump’a göre de plastik pipetler “daha büyük” problemlerin önüne geçiyor. Hatta bazı Cumhuriyetçiler de plastik poşetler gibi daha büyük problemler varken liberallerin neden plastik pipetlere odaklandığını oksimoron açıklamalar da yapmakta.

Bununla beraber Trump hükümeti bu konuların hiç birine yönelik adım atmazken aynı zamanda bu kampanyası ile plastik kirliliğine aktif olarak sebep de oluyor.

ABD’nin en büyük çevre STK’larından biri olan Sierra Club’ın politik direktörlüğünü yapan Ariel Heyes, çok yakında bir zamanda Trump’ın okyanusları temizlemeyi hedefleyen bir konuşma yaparak, toplumu iyice trollediğini belirtiyor.

Hayes bu şekilde açıklamaları bolca olan, devlet kurumları için çalışan biliminsanları sansürleyen, Donald Trump’ın çevre konusunda ABD tarihinin en kötü başkanı olacağını açıklıyor.

Kaynak: BBC


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.