İsveç’in karbon nötr bilim müzesi elektriğini bisikletlerden üretecek

İsveç’in Lund şehrinde kurulacak yeni bilim müzesinin planlarını açıklayan Danimarkalı COBE, müzenin elektriğinin sadece çatıdaki güneş panellerinden değil, aynı zamanda bisikletlerden de geleceğini açıkladı.

Ziyaretçiler isterlerse, müzeye destek amacı ile konkav çatıda bulunan bisikletleri sürme şansı yakalayacak. Böylelikle müze karbon nötr kalma hedefini tutturmada bir pedal daha ileri gitmiş olacak.

Bu haber ilk olarak @cevrecigeek Instagram hesabımda paylaşıldı. En güncel haberler için Instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın.

Prefabrik çapraz laminant kereste kullanılarak inşa edilen müze, üniversiteler şehri olarak anılan Lund’un en iler düzeyde sürdürülebilir adımlar ile bu pozisyonu elinde tutmasını planlıyor.

Müzede en son ve çığır açacak bilimsel gelişmeler hem çocukların hem de büyüklerin anlayacağı kolay bir dille sunularak bilimsel kültürün daha fazla insana ulaşması en büyük hedeflerden biri.

İki katlı ve toplam 3500 metrekarelik müze; sergi alanları, çalışma odaları, galeriler, restoranlar, ofisler ve konferans salonları ile bu hedefe yönelik çalışmalar yapacak.


Reklam

1600 metrekarelik çatıda ise müzenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güneş panelleri ve “enerji” bisikletleri bulunacak.

Müzenin ana avlusunda ise, havadaki karbondioksiti tutacak ve müzenin havasını temizleyecek ağaçlar ve su kanalları ile tasarlanmış doğal bir alan bulunacak.

Kaynak: Inhabitat


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.