Atıksız mutfak, solucan kompostu, ekonomik kriz: Bu haftanın 6 çevre dostu etkinliği

24 Temmuz Çarşamba: Foodback: Atıksız Mutfak Atölyesi – EkBiçYeİç

Foodback ve Nanomik tarafından EkBiçYeİç sahipliğinde düzenlenecek atölye “atık” üzerine konuşup, evimizin mutfağında ürünleri gerçekten atık haline gelene kadar nasıl değerlendirebileceğimize dair farklı örnekler sunacak.

24 Temmuz akşamı 19:00’da başlayacak etkinliğe ücretsiz ama 20 kişiyle sınırlı. Bu yüzden buraya tıklayarak Eventbrite üzerinden kaydınızı yapmanız öneriliyor.

24 Temmuz Çarşamba- Kolektif Screenings: Ekonomik Kriz – Kolektif House

Kolektif House ve 140journos işbirliği ile yeni belgesel “Ekonomik Kriz”’in ön gösterimini Kolektif House’ta izlemeye davet ediyor.

“Ekonomik kriz” artık bir sır değil diyen belgeselde, geleneksel ticaretin kalbi Beyazıt’ta ayakkabı dükkanı işleten bir esnaf, ekonomideki durgunluğun hayatında yarattığı domino etkisini anlatıyor.

Çarşamba günü saat 19:00’da başlayacak etkinlikte gösterim sonrasıda yönetmen Ümit Oktay Aymelek ve belgeseldeki baş karakterile sohbet etmek şansı da yakalaybilirsiniz.

Etkinliğe kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

24 Temmuz Çarşamba: Çocuklar için evsel organik atık yönetimi – APV

APV Kidz School tarafından özel olarak tasarlanan bu etkinlik, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin evsel organik atıkların çöp olmadığı ve yeniden kazanılan değerli bir malzeme olduğu bilgisini edinmesini hedefliyor.

Çocukları aynı zamanda kazanılan malzeme ile bahçecilik alanında neler yapılacağı ve ne tür başarılar elde edilebileceğini de görebilecekler.

Solucanların bu süreçte yarattığı katma değerin yanı sıra kompost, vermikompost, vermikasting, organik, evsel atık, atık yönetimi, ekolojik, çürüme gibi günlük yaşamlarında uzak oldukları yeni kavramları ve konuları deneyleyerek kompost yapımını, bir başka ifade ile kendi evsel atık yönetimi ünitelerini nasıl kuracaklarını ve kullanacaklarını öğrenecekler.

Saat 17:00’da başlayacak etkinlik hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak Facebook sayfasına göz atabilirsiniz.


Reklam

24 – 25 Temmuz: Kolektif Fırın’dan Ekmek Atölyesi – SALT Beyoğlu

Evinde ekmek yapan bir grup gönüllünün katılımıyla yürütülen Kolektif Fırın’ın iş birliğiyle SALT Beyoğlu’ndaki fırın yeniden faaliyete geçiyor.

Bu iki atölyede, davetli ekmekçiler katılımcılarla mayalama, yoğurma ve pişirme tekniklerine dair bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Kolektif üretime dayalı atölyeler paralelinde, buğday, hamur, maya ve ekmek; iyi, temiz ve adil gıda ile şehirde tarım üzerine konuşmalar gerçekleştirilecek.

Bu iki atölyeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

25 Temmuz Perşembe: Maide Mutfak’ta – SALT Beyoğlu

SALT Beyoğlu’nda dört hafta sürecek “Maide Mutfak’ta” programları bu hafta Darwin’s Botanicals’dan Tuğay Güven ile Gıda Atığı konusunu ele alacak.

SALT’ın Kök Projekt iş birliğiyle geliştirdiği programlara, Maide’den şeflerin üreticilerden aracısız alınmış mahsullerle kumanya hazırlıkları eşlik edecek.

SALT Beyoğlu’ndaki Mutfak mekânında Salı günleri 12.00-14.00, Perşembe günleri 18.00-20.00 saatlerinde gerçekleştirilecek “Maide Mutfak’ta” programları (Türkçe) herkesin katılımına açık ve ücretsiz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

26 Temmuz Cuma: Yokoluş İsyanı Buluşma – Yeryüzü Derneği

İklim krizi gezegenimizi, hayatı ve ülkemizi nereye götürüyor? Bununla ilgili ne yapabiliriz? İklim değişikliğiyle mücadele etmek için başlatılan Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) bu Cuma buluşuyor.

Saat 19:00’da Yeşil Düşünce Derneği’nde düzenlenen etkinlik hakkında bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.