#saldayadokunma: Dünya harikası Salda Gölü’ne millet bahçesi yapılmasına karşı imza kampanyası

Dünya’da sadece iki noktada var olan, masmavi rengi ve bembeyaz kumsalıyla adeta bir doğa harikası olan Salda Gölü’nün kenarına, son yıllarda popüler olmasıyla birlikte turizm gelirini artırmak amacı ile Millet Bahçesi yapılmasına karar verildi.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alacak 300 bin metrekarelik “Millet Bahçesi”, içerisinde bugolov evler, kafeteryalar, festival alanı, mescitleri ile beraber bahçeden daha çok bir tatil resortuna daha çok benzeyecek gibi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Kurulu Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici ise ihale öncesinde önemli uyarılarda bulundu.

Salda Gölü’nün güzelliğini sağlayanların biyo-mineraller yani canlı bir oluşum olduğuna dikkat çeken Kesici, dünyada iki noktada böylesi bir oluşum olduğunu belirtti.

Kesici, böyle bir bahçenin turistleri çekecek değil, bilinçsizce bir insan topluluğunu bir alana doldurmayı hedefleyen bir proje olduğunu açıkladı. Kesici’ye göre, Salda Gölü böyle bir proje ile 5 yıl dayanabilir ve sonrasında doğal değerleri yok edilmiş bir alan olarak kalır.

Şimdi bile, daha önceki ölçümlere göre göldeki tatlı su süngerlerinin ve planktonların giderek azaldığını gözlemlenmekte.

Bununla beraber Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu alanı sadece yazın değil, kışında turistlere açmayı planladıklarını belirtiyor.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in Change.org’da başlattığı imza kampanyası da, daha önce Uzungöl’de yaşanmış yapılaşma faciasına dikkat çekerek, bu nadir doğal alanın daha iyi bir proje ile korunmaya alınmasını talep ediyor.

Siz de buraya tıklayarak, Change.org’da başlatılan bu kampanyaya destek verebilirsiniz.


One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.