Ticari yaptırımlar uygulanabilir: Japonya’nın balina avcılığı yasadışı ilan edildi

Japonya’nın Kuzey Atlantik Okyanusu’nda düzenlediği ve bilimsel olarak niteledği balina avcılığı, tehlikede olan hayvanların ticaretini sonlandırmakla görevli uluslararası yetkili kurum tarafından yasadışı ilan edildi.

Türkiye tarafından da onanan “Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme” (CITES) üzerinden kurulan komitenin neredeyse oybirliği ile aldığı karar oldukça açık:

“Japon avcıları nesli tehlikede olan Sei (Kuzey) balinalarını avlanmayı durdurmazsa ticari yaptırımlar uygulanacak”

CITES komitesi, avcılar tarafından karaya çıkarılan tonlarca balina etinin uluslararası yasaları ihlal ettiğini açıkladı. Her ne kadar Japonya bu etlerin bilimsel araştırma amacı ile toplandığını belirtse de, bu etin çoğunluğu Japon alıcılar tarafından tüketilmekte.

Japon avcı “Deri örneği topluyoruz” pankartı tutuyor.

Her yıl yaklaşık 134 sei balinası bu bilimsel araştırmalar için katledilmekte. Japonya’nın deniz sınırının ötesinde avlanan bu balinaları Japonya’ya getirmek aynı zamanda uluslararası ticaret yasalarına da aykırı.

Komite Japonya’ya balina etlerini karaya getirilmesinin önüne geçecek yapıcı kararlar alması için Şubat ayına kadar izin verdi ama asıl karar gelecek Mayıs ayında verilecek.

Japonya’dan yetkililer balina avının bilimsel amaçlar ile yapıldığı duruşunu yinelese de, çözüm getirici adımlar atacakları konusunda da hazır olduklarını belirttiler.

Eğer CITES Japonya’nın attığı adımları yeterli bulmazsa, komite anlaşmaya imza atan 182 ülkeye Japonya’ya yönelik ticari yaptırımlar uygulanması konusunda direktif verebilir.

Hayvanları Korumaya Yönelik Uluslararası Fon’un (Ifaw) yöneticilerinden Maththew Collis, bu kararın sei balinaları için büyük bir zafer olduğunu belirtiyor. Collis, 16 yıldır Japonya’nın CITES anlaşmasını ihlal ettiğini ve bunun durmasının zamanının geldiğini açıklıyor.

2014 yılında da Uluslararası Adalet Divanı Japonya’nın balina avcılığının bilimsel olmadığı yönünde bir karar almıştı.

Son 16 yılda Japon avcıların 1500’ün üzerinde sei balinasının etini Japonya’ya getirdiği düşünülüyor. Uzmanlar CITES anlaşmasında bulunan bir açıktan dolayı kaynaklanan bu durumun komitenin aldığı bu kararla kapattığını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.