TEMA Vakfı tarafından hayata geçirilen Doğa Kaşifi ile siz de doğayı keşfedin!

TEMA Vakfı, bağışçılarından Turan Demiraslan’ın destekleri ile Doğa Kaşifi uygulamasını hayata geçirdi. Yurttaş bilimi projesi olan çalışma ile İstanbul’un yaygın ağaç ve çalı türlerinin tanımlanması ve kayıt altına alınması amaçlanıyor.

İstanbul’daki en yaygın 200’den fazla bitki bilgisinin kaydedildiği uygulama, kullanıcılara bitki tanımlamayı öğretmesi hedefi ile tasarlandı.

Çalışma, kullanıcıların gözlemlerinden öğrenen bir veri kaynağı özelliğine sahip. Bunun sonucu olarak ise envanter bilgisinin ortaya çıkması hedefleniyor.

Doğa Kaşifi’nin etkileşimli ve görsel tanımlama rehberini kullanarak İstanbul’da bulunan ağaç ve çalı türleri ile tanışabilirsiniz

Rehber, gözlemlediğiniz bitki türlerini yaprak, çiçek ve meyve gibi farklı kısımlarından tanımlamanıza yardımcı olur.

Doğa Kaşifi ile:

  • Şehir içinde sokak veya park alanlarında karşınıza çıkan türleri konumlarını belirterek kaydedebilir ve diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.
  • Bilmediğiniz türleri, Doğa Kaşifi’nde yer alan rehber videolardan destek alarak tanımlayabilir ya da uzmanlara sorarak öğrenebilirsiniz.
  • Şehir ekosistemi içerisinde karşılaştığınız ve tanımadığınız türleri çiçek, meyve, yaprak gibi farklı bitki özelliklerini kullanan rehber sorular aracılığıyla tanımlayarak sistemdeki kayıtlı türler arasından tanımlayabilirsiniz.

  • Bitki türlerini birbirlerinden nasıl ayırt edebileceğinizi öğrenerek doğa gözlemlerinizde farkındalığınızı arttırabilirsiniz.
  • İstanbul’un doğal alanlarının haritalarını ve bitki türlerini oluşturmada doğaya dair farkındalığınızı arttıracak yurttaş bilimi projesinin aktif bir katılımcısı olabilirsiniz.

Uygulamayı indirmek için eğer Android kullanıcısı iseniz buraya, Apple kullanıcısı iseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.