Sakızlarda plastik olduğunu biliyor muydunuz? Neyse ki alternatifler var


Binlerce yıllık sakız kültürü de maalesef plastik ile kirlendi. Bazı sakız markaları artık plastik bazlı sentetik ürünler ile sakız üretmekte.

Azteklerden Antik Yunanlara, Samilerden Anadoluya, farklı kültürler farklı bitkiler ile sakız elde etmiş, diş çürümesine veya farklı tedavilerde kullanmış.

Ama son yüzyıldaki petrol bazlı endüstrileşme sakız kültürüne ele geçirmiş, üreticiler doğal sakız bazlarını terk edip, bügün de hala kullanımda olan sentetik sakız bazlarını kullanmaya başlamış.

Bu sentetik sakız mayası, içerisinde lastiklere çok benzeyen bir polimer türü içermekte. Sakızların içerisinde ise rafine şekerler ya da aspartam gibi sağlığa ve dişinize zararlı kimyasallar bulunmakta.

Buna ek olarak, plastik içerdiği için ne geri dönüşebiliyor, ne de kompost edilebiliyor. Hatta uzmanlar sigara izmaritinden sonra sentetik sakız bazının doğada bulunan en fazla çöplerden biri olduğunu belirtiyor.

Aslında, çiklet ve reçine kullanmak sürdürülebilir bir uygulama, çünkü bu özütleri elde etmek için ağaçları kesmeye gerek yok. Bunun dışında doğal bir şekilde üretilen sakızlar ise doğada çözünüp, hatta kompost bile yapılabilir.

İşte Humble’ın ürettiği doğal sakızlar tam da böyle. İçerisinde diş hekimlerinin onayladığı sadece 5 malzeme bulunmakta:

  • Çiklet sakız bazı – Sapodila ağacından
  • Ksilitol – Huş ağacından
  • Doğal aroma – Aromalı bitki ve meyvelerden
  • Arap zamkı – Akasya ağacından
  • Ayçiçeği lesitini – Ayçiçeği bitkisinden

Böylelikle Humble sakız, ilave şekersiz, vegan ve plastik içermeyen bir ürün oluşturmuş. Ambalajları bile geri dönüştürülebilir kalitede plastik.

Buna ek olarak, bir Humble geleneği olarak, gelirinin önemli bir kısmını tüm dünyada ihtiyaç sahibi çocukların ağız sağlığı için düzenlenen projelerin bütçelerine katkı sağlamak için ayırıyor.

İsveç’te diş hekimlerinin bir ortak girişimi olarak kurulan Humble.co, sadece sakızları ile değil, bambu diş fırçaları, doğal diş macunu, diş ipi ve hatta kulak çubukları ile sürdürülebilir alternatif ürünler sunuyor.

Bu yüzden hala 19. yüzyılda kalmış tarifler yerine, eski kültürleri aynı yararları ve doğallığı ile 21. yüzyıla taşıyan Humble ürünlerini tercih etmenin tam vakti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.