Müzisyenlerden Vivaldi’nin 4 Mevsimine iklim krizi güncellemesi: Belirsiz Mevsimler


Biliminsanları ve müzisyenlerden oluşan bir grup, Vivaldi’nin en ünlü konçertolarından Dört Mevsim’i iklim krizi dönemi için güncelledi.

1723 yılında tahmin edilebilir yağmurun ve hasatların olduğu bir dönemde yazılan bu eser, 2050’lerde şehirlerde iklim krizinden dolayı yaşanması olası etkiler ile güncellenmiş.

AKQA tarafından iklim verileri ile “tasarlanan” [Belirsiz] Dört Mevsim, Sydney Senfoni Orkestrası tarafından 12 Ocak’ta ilk defa icra edildi.

Orijinal müzik gibi, güncellenmiş hali de, mevsimlerin seslerini bize yansıtıyor. Ama bu sefer, gökgürültüsü gibi duyulan yaylı çalgıları bir defa duymak terine, sürekli ve dengesiz duyuyoruz.

Eserin 9 dakikalık bir bölümünü dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Vivaldi’nin mutlu “Bahar”‘ı ve “Yaz”‘ı uykucu iken, güncel dört mevsimler aksak ritimli ve gergin, orman yangınlarının, kasırgaların ve su krizinin endişe dolu rüyası gibi.

Hatta eserin bir bölümünde hiç bir müzik yok. Çin’in Şangay şehrini tasvir edecek bu eser, 2050’de su altında kalması olası bu şehiri terk eden insanlığın sessizliğini yansıtıyor.

Sydney’deki performanstan sonra AKQA, şehirlere gidip yerel varyasyonları bestelemek istiyor. Yereldeki değişimin gücüne inanan grup, bu şekilde ulusal hükümetlere ve hatta Birleşmiş Milletlere baskı yapabileceklerini belirtmiş.

E, o zaman İstanbul’a en kısa sürede bekliyoruz kendilerini.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.