Afrika’da Sahra Çölüne Karşı Büyük Yeşil Duvar: Hedef 74 milyon ağaç

Bu içeriği paylaş:

Giderek toprağı ele geçiren Sahra Çölü’ne karşı, 11 Sahraaltı ekilebilir alanlarını korumak adına ağaçların gücünden faydalanıyor.

8 bin kilometre uzunluğunda ve 15 kilometre genişliğindeki “Büyük Yeşil Duvar”, tarıma elverişli arazilerde çölleşmeyi durdurmayı hedefliyor.

Çölleşme, Sahra Çölü’nün güney bölgesinin %40’ını etkiliyor ve yaklaşık 500 milyon kişinin zorlaşan şartlar ve yaşamı tehdit eden koşullar altında yaşamasına sebebiyet veriyor.

2005 yılında Afrika Birliği tarafından canlandırılan projeye, Dünya Bankası ve Birleşmiş Devletler de destek veriyor.

Hatta Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nden yapılan açıklamada, Paris’te düzenlenen iklim konulu Tek Gezegen Zirvesi kapsamında, Büyük Yeşil Duvar Girişimi için aralarında Dünya Bankası ve Afrika Kalkınma Bankasının (BAD) da bulunduğu bağışçılardan 14 milyar 263 milyon dolar yeni kaynak ayrıldığı duyuruldu.

Girişim sayesinde Senegal’de halihazırda 12 milyon ağaç dikildi, Etiyopya’da 15 milyon hektar arazinin tahsisi tamamlandı ve öngörülen hedeflerin %18’i tamamlanmış oldu.

2030’a kadar 100 milyon hektar toprağın yeşillendirilmesi, 10 milyon iş gücünün oluşturulması ve 250 milyon ton karbon emisyonunu da engellenmesi hedefleniyor.

Şimdiye kadar ise bölgede coğrafi bir değişiklik gözle görülmekte. Tarım alanları yeniden canlanmakta ve ekonomide önemi artmakta.

Yüzyıllar boyunca başka ülkeler tarafından sömürülmüş bu kıtanın yeniden canlanması oldukça önemli. Zira Afrika iklim krizinden en fazla etkilenecek alanlardan biri.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler