Küresel ısınma Efes Antik Kentini de tehlike altında bırakıyor

Nature Communications dergisinde yer alan bir araştırmaya göre tehdit altındaki antik kentler arasında İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan Efes antik kenti de bulunuyor.

Araştırmada, aralarında Türkiye’den İstanbul’un tarihi kısımları ile Efes ve Fethiye yakınlarındaki Xanthos-Letoon antik kentlerinin de bulunduğu, Akdeniz bölgesinde kıyılara yakın 49 tarihi şehir incelendi.

2100 yılına kadar Akdeniz bölgesinde deniz seviyesinin yükselmesi ile oluşacak sel riskinin %50, erozyon riskinin ise %13 artacağı tahmin ediliyor. Deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle gelecek yüz yıl içinde antik kentlerin 37’sinin sular altında kalması, 42’sinin ise kıyılarda meydana gelebilecek erozyon tehdidiyle karşı karşıya kalacağı öngörülüyor.

Araştırmaya göre, 2100 yılında deniz seviyesinin yükselmesi halinde İstanbul tarihi yarımada orta riskli, Efes ise yüksek riskli bölgeler arasında bulunuyor.

TIKLAYIN: UNESCO uyardı: İmar barışı ile Tarihi Yarımada’nın %90’ı tehdit altında

Erozyon tehlikesinde ise Efes “çok yüksek riskli”, İstanbul ise “orta riskli” kategorisinde yer alıyor. Fethiye yakınlarındaki Xanthos-Letoon antik kentinde ise taşkın ve erozyon tehlikesi bulunmuyor.

Bir kaç yıl önce Venedik, ünlü festivalinin ilk gününde su altında kalmıştı.

2100 yılında Akdeniz bölgesinde deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle en çok tehdit altında olan yerlerin başında İtalya’nın Venedik Lagünü, Po Nehri deltasındaki Ferrara kenti ile Aquileia Bazilikası geliyor.

Erozyon tehlikesinin çok yüksek olduğu yerler arasında ise Lübnan’ın tarihi Sur kenti ile Yunanistan’ın Sisam Adası’ndaki Pythagorion ve Heraion antik kentleri gösteriliyor.

Kaynak: BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.