Yeşil Çocuk Festivali, baharat dünyasını keşif, ekolojik kütüphane: Bu haftasonu gerçekleşecek 9 çevre dostu etkinlik

İstanbul’un etkinlik takviminden bu haftasonu düzenlenecek 9 çevre dostu etkinliği bu içerikte bulabilirsiniz.

20 Ekim Cumartesi: Yeşil Çocuk Festivali

Akmerkez’de düzenlenecek bu festivalde, organik sertifikalı ürünlerle kurulacak pazarlar, çocukların doğal yaşamı, anne babaların ise beslenme ve sağlık konularını öğrenecekleri atölyeler var.

Cumartesi günü 12:00’da başlayacak etkinliğinin Facebook sayfasına buradan göz atabilirsiniz.

20 Ekim Cumartesi: Adil Ekolojik Gıda Semte Geldi 

Beşiktaş Kooperatifi Girişimi, adil ve ekolojik gıdayı aracısız olarak Beşiktaş’la buluşturmaya devam ediyor.

Girişimle beraber bu sefer Kuçe Yemek Kolektifi de güzel yemekleriyle eşil edip,  misafirlerini 20 Ekim’de Abbasağa Parkı’nın karşısında, Yer6 Store’da ağırlayacak. Etkinliğin Facebook sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

20 Ekim Cumartesi: Buğdaydan Ekmeğe Yolculuk

Doğal ekmek üreticisi Eppek tarafından düzenlenecek bu etkinlik bu sefer Kokopelli Şehirde tarafından organize ediliyor. Etkinlikte atalık buğday unları ile ekşi mayalı ekmek hazırlayıp daha önceden hazırlanmış bir ekmeği de pişireceksiniz.

Etkinlikte aynı zamanda evinizde kendi ekmeğinizi yapmak için ekipman tavsiyeleri ve ekmek yapmayı denemeniz için 750 gr un ve 50 gr ekşi maya hediye edilmekte.

Atölye ücreti 150₺ olarak belirlenmiş etkinliğe için buraya tıklayarak katılım formunu doldurmanız gerekmekte.

Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilir, buraya tıklayarak etkinliğin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

20 Ekim Cumartesi: Yemekli Vegan Buluşma

Yaklaşık 5 yıldır Veganistanbul tarafından organize edilen Yemekli Vegan Buluşma için bu hafta Kadıköy De La Serna’da.

Her Cumartesi organize edilen Yemekli Vegan Buluşmalarda lezzetli vegan yemekler eşliğinde veganlığa dair soruların cevaplanıyor, tutarlı ve tavizsiz bir şekilde veganlık anlatımı yapılıyor.

Etkinlik piknik gibi düzenlenecek, bu yüzden katılımcıların kendi pişirdiği vegan yemekleri getirmeleri rica ediliyor. Etkinliğin Facebook adresi için buraya tıklayabilirsiniz.

20 Ekim Cumartesi: Nazlı Pişkin ile ‘Baharat Dünyasında Keşif’ Atölyesi

EkBiçYeİç tarafından organize edilen bu etkinlikte yemek kültürü yazarı Nazlı Pişkin ile tarih boyunca lezzet, şifa ve cazibeyle ilişkilendirilen baharat çeşitlerinin dünyasını keşfe çıkacaksınız.

Baharat eşleştirmeleri ve bu baharatların şifalarından yararlanma gibi konuların ele alınacağı bu etkinlikte katılımcılar, kendi evlerinde farklı uygulamalarda kullanmak üzere hazırladıkları baharat karışımlarını atölye çıkışında beraberlerinde götürebilecekler.

Katılım ücretinin 165₺ olduğu atölyeye kayıt yaptırmak için info@ekbicyeic.com‘a mail atabilir ya da MoBilet üzerinden bilet alabilirsiniz.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Ekim Cumartesi – 21 Ekim Pazar: Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine Giriş Kursu

Tıbbi ve Aromatik Yetiştiriciliği konusunda doğru elden, doğru bir şekilde bilgi aktarılmasını amaçlayan İstanbul Permakültür Kolektifi, 2 gün süren bir etkinlik ile bu konuyu derinlemesine ele alıyor.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanım alanlarından yetiştiriciliğine, devlet desteklerinden alternatif yaklaşımlara bu konu ile ilgili tüm sorular, uzun yıllar Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde ve Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezinde görev yapan ve Aromaterapi Derneği’nin yönetim kurulu üyesi Nazım Tanrıkulu tarafından düzenlenecek.

Etkinlik, 20 Ekim Cumartesi saat 11:00 – 18:00 ve 21 Ekim Pazar günleri saat 11:00 – 16:00 saatleri arasında Meraklı İnsanlar’da düzenlenecek.

Katılım ücreti 450 ile 550₺ arasında katılımcılar tarafından belirlenen etkinliğe katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Etkinliğin Faceook sayfasona ise buradan ulaşabilirsiniz.

21 Ekim Pazar: 2. Kadıköy Gıda Şenliği

Kadıköy Kent Konseyi Gıda Çalışma Grubu tarafından düzenlenen 2. Kadıköy Gıda Şenliği’nde iki ayrı panel düzenleniyor.

İlk panelde u ürünlerinin önemi, stokların korunması ve büyütülmesi, avlanmasında dikkatli olunması, tüketiminin yaygınlaştırılması, geleneksel yöntemlerle tüketilmesi konuları ele alınacak. İkinci panelde ise lakerda ve çiroz yapım atölyeleri ile tanıtım standlarında geleneksel gıda yapım atölyeleri yapılacak.

21 Ekim Pazar günü saat 11.00-18.00 arası Özgürlük Parkı’nda yapılacak etkinliğin Facebook sayfasını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

21 Ekim Pazar: Çocuklarla Sonbaharı Karşılıyoruz

Kokopelli Şehirde, Özlem Şekercioğlu Lesport eşliğinde 5-8 yaş grubundan çocuklarla Emirgân Korusu’nda keşfe çıkarıyor.

Sonbaharın gelişinin kutlanacağı; kestane, meşe palamutları dalları eşliğinde yaprak döken ağaçlar gözlemleneceği bu etkinlikte dökülen yaprakların ne olacağı üzerine düşünülecek ve toplanan malzemelerle eko-heykeller yapılacak. Etkinlik süresince ise Anne Crauzas’nın kitabından doğanın dönüşümü dinlenecek.

Katılım payı 100₺ olan etkinlik için buraya tıklayarak katılım formunu doldurmanız gerekmekte. Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilir, buraya tıklayarak etkinliğin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

21 Ekim Pazar : 7. Ekolojik Kütüphane Kuruluyor

Bisikletli Sahaf’ın başlattığı okul kütüphanesi olmayan okullara ekolojik kitaplarda dahil olmak üzere bağışlarla kütüphane açmayı hedefleyen Ekolojik Kütüphane Hareketi giderek büyüyor.

Bu Pazar ise Sahil Bisiklet Ekibi, Dost Bisiklet Kulubü, Ekolojik Kütüphane ve Eşpedal İstanbul beraber heybelerine kitaplarını yükleyerek Gaziosmanpaşa’dan Rami İnönü Meslek Lisesi’ne doğru yola çıkacak.

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgi için Facebook sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.