Kaz tüyüne alternatif, kuru çiçek dolu montlar: FLWRDWN

Kaz tüyüne alternatif, kuru çiçek dolu montlar: FLWRDWN

6 Aralık 2019 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

Kış artık kendini hissettirmişken, kalın montlarımız da dolaplardan çıktı. Ama soğuğu geçirmesin diye üretilmiş bazı montlar, maalesef, içerisinde kaz veya ördek tüyü barındırmakta.

Bu tüylerin elde edilme sürecinde çoğu zaman tüyleri için hayvanlar öldürülmekte ya da daha kötüsü canlı canlı tüyleri yolunmakta.

Hayvan zülmüne karşı, vegan bir alternatif olarak sunulan polyester gibi sentetik malzemeler ise petrol bazlı olduğundan doğada çözünmemekte ve mikroplastiklere ayrışmakta.

Peki tam anlamı ile sürdürülebilir bir ürün nasıl olmalı? Merkezinde bu soru ile yola çıkan bir marka ise vegan ve çevre dostu bir şişme (dolgu) mont üretmeyi başardı.

Daha önce de bilimi merkezine almış temel ürünleri ile dikkat çeken markanın FLWRDWN adlı ürünü, çiçek dolgusu ile alerjiye yol açmayan, aynı sıcaklık ve yumuşaklığı sunan bir dolgu mont alternatifi sunuyor.

Marka, normalde tarım atığı olacak çiçek yapraklarını yeniden işleyerek bir dolgu malzemesi oluşturmuş. Son 10 yıldır bu (gizli) yöntem üzerine çalışan marka, bu dolguyu aerojel ve bir biyopolimer ile güçlendirmiş.


Reklam

Çiçeklerin nereden geldiğini merak edenler için cevap da çiçek gibi: Kelebeklerin sayısını artırmak için yeniden canlandırılmış bir habitat.

Bu kaynak aynı zamanda ürünün karbon ayak izini de düşürmekte ve hatta yeraltı su kaynaklarını korumakta. Çiçekler pamuk gibi pestisit ve ekstra sulama da istemediği için güçlü bir alternatif.

Yalnız montun tüm parçaları bu ürünle yapılamamakta. Her ne kadar en büyük problem olan dolguya çözüm üretseler de, montun dış yapısı ve içliği hala geri dönüştürülmüş naylon ve polyesterden üretilmekte.

Bu parçaların en uzun süre dayanabilmesi için ise PANGAIA, ABD içerisinde geniş bir terzi ağı ile tamir, ileri dönüşüm veya geri dönüşüm hizmetini ücretsiz olarak sunuyor.

Marka aynı zamanda daha önce de beraber çalıştığı büyük markalar için, bu dolgu malzemesi bir alternatif kaynak olarak sunacağını açıkladı.

Ne dersiniz bu çiçek gibi çözümü diğer şirketler de merkezine alır mı?

Kaynak: Vogue, Treehugger


Çevreci Geek'i takip edin