İleri Dönüşüm Şenliği, Makrome, İnsan Hakları Film Günleri: Bu haftanın 7 çevre dostu etkinliği

İleri Dönüşüm Şenliği, Makrome, İnsan Hakları Film Günleri: Bu haftanın 7 çevre dostu etkinliği

4 Aralık 2019 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

5 – 8 Aralık : Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, 10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle, konuya dair filmleri izleyerek temel insan hakları meseleleri üzerinde düşünülmesi ve tartışılması gayesiyle 9. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günlerini düzenliyor.

Bu yıl 9. AB İnsan Hakları Film Günleri’nde Avrupalı ve Türk yönetmenlerin çektiği 12 film, 5-8 Aralık tarihleri arasında sadece İstanbul’da değil, Ankara ve Antalya’da da gösterime sunuluyor.

Filmler 3 farklı mekanda, çevre ve hayvan da olmak üzere temel hakları ele alıyor. Detaylı program için buraya tıklayabilirsiniz.

7 Aralık Cumartesi – 10:00 : Kolektif Fırın – SALT Beyoğlu

Evinde ekmek yapan bir grup gönüllünün katılımıyla yürütülen Kolektif Fırın’ın iş birliğiyle SALT Beyoğlu’ndaki fırın yeniden faaliyete geçiyor. Bu hafta sonu düzenlenecek ücretsiz atölye ise Emine Özel Kurt ve Şenol Tuzlu tarafından düzenleniyor.

Bu ikişer günlük atölyelerde, davetli ekmekçiler katılımcılarla mayalama, yoğurma ve pişirme tekniklerine dair bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Kolektif üretime dayalı atölyeler paralelinde, buğday, hamur, maya ve ekmek; iyi, temiz ve adil gıda ile şehirde tarım üzerine konuşmalar gerçekleştirilecek.

Murat Demirtaş (Fırınımdan Ekmekler) tarafından hazırlanan Kolektif Fırın atölyeleri ile SALT iş birliği, çevre ve iklim sorunlarının gitgide arttığı bu dönemde tüketici yerine “türetici” olmanın önemine dikkati çekiyor; eli hamurla buluşturarak herkesin kendi ekmeğini pişirebileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Saat 10:00’da başlayacak ve herkesin katılımına açık bu ücretsiz atölye hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7 Aralık Cumartesi – 11:00 : Terzihane ile Dikiş Okulu – Kokopelli Şehirde

Kokopelli Şehirde ev sahipliğinde Terzihane kurucusu Ayşenur Arslanoğlu, dikiş makinasıyla başa çıkmanıza yarayacak bütün faydalı bilgileri içeren ve makinada dikiş pratiği etmenizi sağlayacak bir atölye düzenliyor.

Saat 11:00’da başlayacak ve herkesin katılımına açık bu ücretsiz atölye hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7 Aralık Cumartesi – 12:00 : Beşiktaş Kooperatifi Temmuz Dağıtımı – Adeks

Adil ve ekolojik gıdayı Beşiktaş’la buluşturmak isteyen Beşiktaş Kooperatifi Girişimi bu haftasonu da tezgâh açıyor.

Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda bulunan Adeks’de gerçekleşecek dağıtıma herkes davetli. Etkinliğin Facebook sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7 Aralık Cumartesi -12:30 : İleri Dönüşüm Şenliği – Kadıköy Ekolojik Yaşam Merkezi

Yeryüzü Derneği, Kadıköy Ekolojik Yaşam ev sahipliğinde, vegan yemek atölyesinden dikiş atölyesine kadar birden fazla konu başlığı ile bir ileri dönüşüm atölyesi düzenliyor.

Etkinlik, vegan yemek atölyesi ile başladıktan sonra takas şenliği ve iklim krizi hakkında bir sohbet ile devam edecek. Daha sonra ise dikiş atölyesi ve repair cafe etkinliği ile sona erecek.

Ücretsiz ve katılıma açık bu atölye hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7 Aralık Cumartesi – 14:00 : Atıksız Yaşam Atölyesi – Nadas İstanbul

Instagram hesabı üzerinden iki yıldır atıksız yaşamı uygulayan Selvi Gürevin, Nadas İstanbul ev sahipliğinde, uygularken keyif alacağınız basit önerilerden oluşan bir atölye düzenliyor.

Her bireyin çabasının önemli olduğu bu etkinlikte, doğal malzemeler ile temizlik ürünleri de yapılacak.

Kayıt gerektiren bu etkinlik için daha fazla bilgiye Nadas İstanbul’un Instagram gönderisinden ulaşabilirsiniz.

8 Aralık Pazar – 13:00 : Makrome Atölyesi – Nadas İstanbul

Yılbaşı yaklaşırken hem el yapımı bir hediye hazırlamak hem de yeni bir yetenek öğrenmek isteyenler Nadas İstanbul ev sahipliğinde Deniz Kalfalı Bilen’in makrome atölyesine göz atabilir.

13. yy’da Arap yarım adasından Avrupa’ya oradan Amerika’da ünlü olan biraz 1970’lerin havasını da hatırlatan bu ip düğüm tekniği ile üretilecekler düşündüğünüzden çok daha fazla.

Kayıt gerektiren bu etkinlik için daha fazla bilgiye Nadas İstanbul’un Instagram gönderisinden ulaşabilirsiniz.


Çevreci Geek'i takip edin