Ekşi Maya Ekmek Atölyeleri, Kooperatifler, Kaz Dağları: Bu haftanın 12 çevre dostu etkinliği

Ekşi Maya Ekmek Atölyeleri, Kooperatifler, Kaz Dağları: Bu haftanın 12 çevre dostu etkinliği

10 Aralık 2019 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

12 Aralık Perşembe – 14 Aralık Cumartesi 10:00 : Kolektif Fırın – SALT Beyoğlu

Evinde ekmek yapan bir grup gönüllünün katılımıyla yürütülen Kolektif Fırın’ın iş birliğiyle SALT Beyoğlu’ndaki fırın yeniden faaliyete geçiyor.

Bu hafta düzenlenecek ücretsiz iki atölye ise Murat Demirtaş ve Özge Erin Demirci tarafından düzenleniyor.

Bu ikişer günlük atölyelerde, davetli ekmekçiler katılımcılarla mayalama, yoğurma ve pişirme tekniklerine dair bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Kolektif üretime dayalı atölyeler paralelinde, buğday, hamur, maya ve ekmek; iyi, temiz ve adil gıda ile şehirde tarım üzerine konuşmalar gerçekleştirilecek.

Murat Demirtaş (Fırınımdan Ekmekler) tarafından hazırlanan Kolektif Fırın atölyeleri ile SALT iş birliği, çevre ve iklim sorunlarının gitgide arttığı bu dönemde tüketici yerine “türetici” olmanın önemine dikkati çekiyor; eli hamurla buluşturarak herkesin kendi ekmeğini pişirebileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Saat 10:00’da başlayacak ve herkesin katılımına açık bu ücretsiz atölye hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

12 Aralık Perşembe – 18:45 Konuşmaları | Ek Biç Ye İç : İskele

Genel Koordinatörü Aycan Tüylüoğlu, İskele 18:45 Konuşmaları’nda EkBiçYeİç’i anlatıyor.

Permakültür ve topraksız tarım yöntemleri ile İstanbul içerisinde taze ve katkısız ürünleri yetiştiren Ek Biç Ye İç, amaçlarını ve yöntemlerini bu etkinlikte paylaşacak.

Bu ücretsiz etkinliğe kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

12 Aralık Perşembe – 19:00 : 140journos “kaz dağları” Ön Gösterimi – Kolektif House

140journos ekibinin yeni belgeseli “kaz dağları” ön gösterimini Kolektif House’ta.

Kaz Dağları’na ev sahipliği yapan Biga Yarımadası’nın son 20 yıldaki tarım politikaları sonucu işlenemeyen verimli toprakları, şimdi işlenmek üzere maden şirketlerinin elinde. Türkiye’nin en değerli tarım topraklarının üstünde yetmeyen şey ne, altında ne aranıyor?

Youtube yayınından önce gerçekleşecek bu ücretsiz etkinliğe kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

12 Aralık Perşembe – 19:00 : Melih Aşanlı ile “Yeni Dünya” – Tasarım Atölyesi Kadıköy

On yıl önce kırsalda kurulan Harmonia Ekolojik Tasarım stüdyosunun eş kurucusu Melih Aşanlı ‘’Yeni Dünya’’ söyleşisi ile içinde bulunduğumuz çağın büyük sorularını karşımıza çıkarıyor.

Kazdağlarında bulunan eğitim arazisinde deneysel mimari, sürdürülebilir grafik tasarım, sosyo-ekolojik tasarım ve ekolojik tasarımın üstünde durulmayan alanlarında eğitimler veren Harmonia çözüm odaklı yaklaşımları ile tasarıma yeni bir bakış açısı getiriyor.

Etkinlik hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

13 Aralık Cuma – 11:00: Evde Peynir Atölyesi – Kokopelli Şehirde

Perim Öndoğan Aysun the Sütçü’nün sütleri ile Kokopelli Şehirde ev sahipliğinde, ricootta ve beyaz peynir yapımını ele alan bir atölye düzenleyecek.

Peynir mayasından, kültüründen bahsederek başlayacak atölyede herkesin derdi bir tutan bir tutmayan yoğurttaki püf noktalarını konuşarak devam edecek.

Etkinliğe kayıt ve detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

14 Aralık Cumartesi – 10:00 : Yeliz Utku ile Vegan Kahvaltı – Taze Mutfak

Yeliz Utku, Taze Mutfak ev sahipliğinde, vegan bir kahvaltı sofrasında sohbet ederken, hem kafanızdaki soruları yanıtlamaya çalışacak hem de uygulamalı tarifler de gösterecek.

Atölye, bitkisel beslenenler, veganlar, alerjik çocukları olan ebeveynler için hem sohbet hem de uygulamalar içerecek.

Atölyeye kayıt ve daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

14 Aralık Cumartesi – 11:00: Kompost Yöntemleri – Kokopelli Şehirde

Kokopelli, bahçesinde, topraktaki yaşamı ve evlerde kolaylıkla yapılabilecek bokashi ve solucan kompostu yöntemlerini detaylı olarak konuşacakları bir atölye düzenliyor.

Atölyede 3 farklı tip kompost uygulaması incelendikten sonra, uygulamalı olarak solucan kompostu yapılacak.

Daha detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

14 Aralık Cumartesi – 11:00 : Begüm Yaramancı ile Sauerkraut Turşu Atölyesi – EkBiçYeİç

Bu atölyede Begüm Yaramancı’nın anlatımıyla EkBiçYeİç ev sahipliğinde içerdiği vitamin, mineral, antioksidan ve probiyotikler açısından şifa kaynağı olan süper gıda sauerkraut’u keşfedebilirsiniz.

Etkinlikte, lahana ve mevsim sebzelerini, tuz, baharat ve kavanozları tedarik edilecek, ve siz de kendi yaptığınız sauerkraut ile atölyeden ayrılabileceksiniz.

Atölye hakkında ayrıntılı bilgi ve kayıt için info@ekbicyeic.com adresine mail atabilir, detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

14 Aralık Cumartesi – 11:00 : Ekşi Maya Ekmek Atölyesi – YerDeniz ve Koşuyolu Kooperatifleri

Koşuyolu Kooperatifi Figen Küçüksezer yürütücülüğünde, Yerdeniz Kooperatifi ile birlikte ekşi maya ekmek atölyesi düzenliyor.

Etkinlikte sınırlı yer olduğundan kayıt için buraya tıklayarak detaylara ve kayıt formuna ulaşmanız mümkün.

14 Aralık Cumartesi – 14:00 : Bitkilerle Yaşam|Yaşam Alanlarında Bitki Yetiştiriciliği : Nadas İstanbul

Ahu Kopan bu atölyede Nadas İstanbul’da yaşam alanınız ve rutininize uygun bitki türlerini seçebilip tanımanızı sağlayacak.

Etkinlikte Tropik, Sukulent ve Kaktüs türlerinin ihtiyacı tüm bakım öneri ve püf noktaları, sorunlara karşı önlem ve çözüm yöntemleri ele alınacak.

Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com’a yazarak veya Instagram adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

15 Aralık Pazar – 11:00 : Fermente Turşu Atölyesi – Nadas İstanbul

Fermante gıdaların koruyuculuğundan mahrum kalmamak için Nadas İstanbul’da Begüm Yaramancı’nın Fermante Turşu Yapımı atölyesine davetlisiniz.

Yaklaşık iki saat sürecek atölye çalışması, turşu yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak, farklı turşuların tadımlarından sonra, salamura yöntemini kullanarak yaz sebzeleriyle bir turşu kurma demosuyla sonlanacak.

Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com’a yazarak veya Instagram adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

15 Aralık Pazar – 13:00 : Dünya Kooperatifçilik Günü – Şişli Kent Konseyi

Şişli Kent Konseyi Gıda Çalışma Grubu, Şişli’de yaşayan her yaşta insanın sağlıklı beslenme ihtiyacını karşılamak üzere sağlıklı gıda talebini süreklilik esasında karşılayabilecek kooperatifçilik modelinin tanıtılması ve tartışılması amacı ile bir etkinlik düzenliyor.

Cemil Candas Kongre Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte Abdullah Aysu da bulunacak. Saat 13:00’da başlayacak etkinliğin detayları için buraya tıklayabilirsiniz.


Çevreci Geek'i takip edin