İtalya’nın Okullarında Artık Sürdürülebilirlik ve İklim Krizi Zorunlu Ders Oldu

İtalya’nın Okullarında Artık Sürdürülebilirlik ve İklim Krizi Zorunlu Ders Oldu

7 Kasım 2019 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

İtalya sürdürülebilirlik ve iklim krizini okullarda zorunlu ders haline getiren ilk ülke oldu

İtalya’daki eyaletler, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı gelecek eğitim döneminde konulara ayıracaklar. Bu konular da haftada en az bir saatlik derslerde iklim krizinin nedenlerini ve çözümlerini ele alacak.

Buna ek olarak, coğrafya, fizik ve matematik dersleri de merkezinde sürdürülebilirlik ile ele alınacak. İtalya’nın eğitim bakanı, Lorenzo Fiaramonti, bu değişikliğin tüm bakanlık tarafından benimsendiğini belirtiyor.

İklim grevileri için öğrencilerin okulu asmalarını da destekleyen Fioramonti, doğa ve toplumun artık eğitimin merkezinde olacağını ve geleceğin vatandaşlarının iklim krizi için hazır olması gerektiğini belirtti.

Proje ile beraber İtalya’daki öğrencilerin yılda 33 saatini, iklim krizi ve sürdürülebilirlik eğitimlerine ayırması bekleniyor.

Projeye aynı zamanda geçtiğimiz günlerde ülkemize de gelen Sürdürülebilir Kalkınma Çözüm Ağı ve Kolombiya Üniversitesi Sürdürülebilirlik Merkezi direktörü Jeffrey Sachs ve ekonomist Jeremy Rifkin de danışmanlık yapacak.


Reklam

Çevreci Geek'i takip edin