Havayı temizlemek için teknolojik yatırım yapmak yerine ağaçları kullanmak daha ucuz ve daha etkili

Havayı temizlemek için teknolojik yatırım yapmak yerine ağaçları kullanmak daha ucuz ve daha etkili

9 Kasım 2019 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

ABD’de bulunan Ohio Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir çalışma, özellikle sanayi bölgelerinde kaybolan yeşil alanların yeniden canlandırılmasının, hava kirliliğini %27 oranında azaltacağını ortaya çıkardı.

Hava kontrol teknolojilerinin hızla gelişmesine rağmen, ABD’de hava kirliliğinin hala ciddi bir sorun olduğuna dikkat çeken çalışma, artık geleneksel eylemlerin değişmesi gerektiğini belirtiyor.

Yeniden canlandırılan yeşil alanların, özellikle SO2 (sülfürdioksit), PM10 ve 2,5 (partikül maddeler) ve NO2 (azot) kirliliğini azalttığı görülmüş.

Araştırmacılar, sadece sanayi bölgelerinde değil, otoyollar, enerji santralleri ve fosil yakıt sondaj alanlarında benzer eylemlerin etkili olacağının altını da çiziyor.

Çalışmanın yazarı Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği profesörü Bhavik Bakshi, geleneksel eylemlerde, özellikle mühendisler tarafından, teknolojinin doğanın önüne konulduğuna dikkat çekiyor.

Bu araştırmanın sonuçlarından birinin de doğaya bakıp onu anlama gerekliliğini olduğunu belirten Bakshi, daha az maliyetli ve çevreye daha dost çözümlerin bu şekilde ortaya çıkabileceğini savunuyor.

Zira yeşil alanların yeniden canlandırılması, ABD’de bulunan eyaletlerin %75’inde aynı etkiyi gösterecek teknolojik yatırımlardan daha az maliyetli.


Reklam

Hava kirliliğinden etkilenenlerin sayısı Türkiye’de giderek artmakta. Temiz Hava Hakkı’nın yayınladığı Kara Rapor’da 2017 yılında 52 bin insanın hava kirliliğine bağlı nedenler ile hayatını kaybettiğine dikkat çekiliyor.

Şu aralar ise oldukça korkutucu bir konu Meclis’te konuşulmakta. Eğer kabul edilirse yapılacak bir yasa değişikliği ile, 15 kömürlü termik santrale, dördüncü kez, üç yıl daha kirletme izni verilecek.

Siz de #TBMMsözünütut hashtagi ile aşağıdaki bilgiyi paylaşarak bu konuya dikkat çekebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/B4gxI5UgAVg/
Çevreci Geek'i takip edin