İtalya’daki bu şehir, bisiklet sürenleri bira ile ödüllendiriyor

Sürdürülebilir şehir bilinci (ve tabii benzin fiyatları) yükseldikçe doğa dostu ulaşım ve toplu taşıma seçeneklerinin önemi de giderek artmakta.

Bunun farkında olan şehirlerden biri de İtalya’nın kuzeyinde bulunan Bologna. Yaklaşık bir yıldır, şehirde yaşayanların arabalarını bırakıp, doğa dostu ulaşım tercihlerini seçmesi için geliştirilmiş bir program var.

Uygulamanın ara yüzü

Şehirde yaşayanlar, Bella Mossa (İyi Hareket) uygulamasını indirip, doğa dostu ulaşımlarını kayıt altına alarak, topladığı puanları 100’den fazla yerel işletmede bedava bira, dondurma ve hatta sinema bileti için kullanabiliyor.

Puanlar gittiğiniz yol için değil, seçtiğiniz ulaşım türü üzerinden hesaplanarak verilmekte.Günde sadece 4 ulaşım eklemenize izin var, böylelikle sadece bir gün için değil, uzun zamanlı tercihleriniz daha çok önem kazanıyor.

Uygulama içerisinde kullanıcılar aynı zamanda liderlik için birbiri ile yarışabiliyor ve doğa dostu ulaşım tercihleri ile engellediği karbondioksit salımını görmesini sağlıyor.

Şehir planlamacısı Marco Amadori tarafından geliştirilen uygulama 2017’de yaklaşık 5 bin kişi tarafından kullanılmış. Bu kullanıcıların doğa dostu ulaşım tercihleri 3,7 milyon kilometreyi geçmiş ve kullanıcılar 100 binden fazla ödül kazanmış.

Khal Drogo bunu beğendi 😋 Jason Momoa elinde “kahve” ile bisiklet sürüyor. Kaynak: DailyMail

Program 6 ayda bir düzenleniyor ve şu an 3. ayında olan uygulamada 10 binden fazla kişi aktif gözükmekte. Program Avrupa Birliği ve Bologna yerel hükümeti tarafından da desteklenmekte.

Kaynak: BBC, Bella Mosa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.