16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın ciddiyetine dikkat çekmek için geçtiğimiz Ağustos ayından beridir Cuma günleri okul grevi düzenliyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=m_kT1STruYw&t=

Greta’nın amacı İsveç parlamentosunun Paris Anlaşması’nı daha ciddi bir şekilde uygulamasıydı. Ama Greta’nın bu konuya farklı yaklaşımı, The New Yorker’da Masha Gessen’ın tanımı ile “rahatsız edici netlikteki sesi” kendisinin küresel bir simge haline gelmesine yol açtı.

15 Mart Cuma günü de 100’den fazla ülkede Greta’nın izinde öğrenciler okul grevine gidecek; amaçları: küresel ısınmaya karşı çözümsüzlüğü protesto etmek.

Daha önce Fransa, Belçika, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde öğrenciler farklı tarihlerde aynı amaç doğrultusunda yürüyüşler yapmışlardı. Ama Cuma günü bu etkinliklerin aynı gün içerisinde yapılması bekleniyor.

“Bu işi sadece size bırakmıyoruz”

Türkiye’den okul grevine katılacak öğrenciler arasından ilk öne çıkan 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu. Son IPCC raporuna gönderme yaparak dünyayı “kurtarmak” için 12 yılımız kaldığına dikkat çeken Atlas, Türkiye’de daha böyle bir eylem yapılmadığı için ilk başlatan olmak istemiş.

5 Mart’ta saat 12:00 ile 14:00 arasında Bebek Parkı’nda olacak eylemde Greta’nın kuralları uygulanacak: : Şiddet yok, alana zarar vermek yok, kızgınlık yok, kötü söz yok, politikayı karıştırmak yok.

Atlas’ın Açık Radyo’da Ömer Madra ile yaptığı söyleşiyi buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz.


Reklam

Harry Potter bizi kurtarmaya gelmeyecek

İklim eylemine katılacağını Twitter’den duyuran Samra isimli öğrenci ise pankartını paylaştı ve şu notu düştü:

Hepimiz biliyoruz ki ne Harry Potter ne de Superman bizi kurtarmaya gelmeyecek. Büyük ihtimalle şu anda kitapların içinden dünyayı kirlettiğimiz için bizi yargılıyorlar.

Yetişkinler ise kahramanlara inanmıyor ama hep bir kurtarıcı bekliyor. Ama zaman kalmadı, durum acil!

“Bugün” değilse, ne zaman?, “Biz” değilse, kim?

Eylemlerin takip edilebileceği fridaysforfuture.org sitesine göre şu anda 105 ülkede 1700’e yakın etkinlik düzenlenecek.

Listeye göre Türkiye’de de 10’dan fazla etkinlik düzenlenecek. Atlas’ın düzenleyeceği “İklim için Okul Grevi” etkinliğinin Facebook sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: BirGün, Quartz

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.