IKEA’nın yeni perdeleri evinizin havasını temizliyor

Dünya Sağlık Örgütü hava kirliliğini insan sağlığına en büyük çevresel risk olarak kabul ediyor. Uzmanlar, kalp sağlığı, dolaşım problemleri, kanser ve felce yol açan hava kirliliğini, her 8 kişiden birinin hayatını kaybetme nedeni olarak açıklıyor.

Yalnız bu riskler sadece evinizin dışında değil. Dünya Sağlık Örgütü, açıkhava kirliliğinin her yıl 3 milyon kişinin hayatına mal olduğunu söylerken, evlerdeki hava kirliliği yüzünden her yıl 4,3 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Uzmanlar bazı durumlarda evdeki havanın, dışarıdaki havadan 5 kat daha kirli olabileceğini belirtiyor. Durum böyle olunca evinizi havalandırmanız da çok büyük bir çözüm sağlamıyor.

İşte bu durum, IKEA’nın yeni ürünü Gunrid’in ortaya çıkmasına neden olmuş. Hava temizleme teknolojilerini uzun yıldır inceleyen şirket, pasif ve düşük ücretli bir çözüm sunmak için çalışmış.


Reklam

Altta ürünün tanıtım videosunu görmeniz mümkün ama bir detay oldukça ilginç; ürün tasarımcısı Mauricio Affonso hava kirliliğinden bahsederken video İstanbul’a ve boğaz köprüsüne geçiş yapıyor. Türkiye’de yılda 32 bin kişinin hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini düşününce, bu konuda çok da haksız değiller.

IKEA en sonunda ise mineral bazlı fotokatalizor kullandıkları bir kumaş üretmiş. Fotosenteze benzeyen bir reaksiyonlar, bu mineraller ışık ile aktifleşip, evlerde en yaygın şekilde bulunan kokuları ve kanserojen bir madde olarak bilinen formaldehiti yok ediyor.

Aslında bu fotokatalizörler çok da eski bir teknoloji değil, ama IKEA’nın kullandığı teknoloji bu katalizörlerin sadece gün ışı ile değil, ampüllerden gelen yapay ışık ile aktifleşmesini sağlamış.

Teknoloji şimdilik perdelerde kullanılmak üzere tasarlanmış ama bu kumaş IKEA’nın koltuk ve yatak gibi diğer ürünlerinde de kullanılabilir. İsveçli şirket şimdilik bu teknolojiyi geliştirmek üzere laboratuvarlarda tutuyor ama 2020’de bu ürünleri mağazalarında görmek mümkün olacak.

Kaynak: Fast Company

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.