Anime gösterimleri, turşu atölyeleri, bisiklet kadınları: Bu haftanın 9 çevre ve geek dostu etkinliği

Bu hafta hem haftaiçi hem haftasonu olmak üzere birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Çevre ve geek dostlarını sevindirecek etkinliklerden seçtiklerimi sizler için listeledim.

20 Şubat Çarşamba: Kadıköy Kooperatifi Kendisini Anlatıyor – Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi

Kadıköy Kooperatifi’nin çalışmalarını, ilkelerini, işleyişini ve yapısını merak edenlerle, aktarım yapmak ve gelen soruları cevaplamak üzere bir araya gelecek.

Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde 19:45’de başlayacak etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

20 Şubat Çarşamba – Rüzgarlı Vadi film gösterimi – KOS Mekan

Don Kişot Bisiklet Kolektifi ve Kuzey Ormanları Savunması ortak etkinliklerinde bu Çarşamba Miyazaki’nin Rüzgarlı Vadi film gösterimi var.

Hayao Miyazaki’nin aynı isimli ‘manga’ serisinden uyarladığı animasyon filmi, insan uygarlığının ve bu uygarlığın yarattığı ekonomik ve teknolojik gücün doğa karşısındaki kırılganlığını anlattığı en önemli yapıtlarından biri.

Hem geek hem de çevre dostları için kaçırılmayacak bu etkinlik saat 19:30’da. Etkinliğin Facebook adresine buradan ulaşabilirsiniz.

21 Şubat Perşembe: Sorunlara Çözümler Buluşması: Sudaki Yaşam – Impact Hub

Sürdürülebilirliğin iletişim ve işbirliği platformu olan Sürdürülebilirlik Adımları, UNDP Türkiye’nin desteğiyle sürdürülebilirlik alanında yaşanan gelişmeleri konuşmak, kurumlar arası işbirliklerini artırmak amacıyla “Sorunlara Çözümler Buluşmaları”na devam ediyor.

Buluşmaların dördüncüsü 21 Şubat 2019, Perşembe günü “Sudaki Yaşam” odağında Impact Hub Istanbul ev sahipliğinde gerçekleşecek. Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğe kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.


Reklam

23 Şubat Cumartesi: Su Kefiri Atölyesi – Nadas İstanbul

Probiyotik, süt ürünü içermeyen, doğal fermantasyon tekniğiyle yapılan fermante bir içecek olan su kefiri, canlı probiyotikler içeren gıdaları evde hazırlamayı öğrenmek hakiki bir yaşam becerisi.

Nadas İstanbul’da bu Cumartesi saat 11:00’de düzenlenecek atölyede Nazlı Pişkin’den su kefiri yapımının inceliklerini öğrenebilirsiniz. Su kefiri hakkında detayları öğrenip, uygulamalı bir şekilde su kefiri yapacak katılımcılara aynı zamanda evde kendi su kefirlerini yapabilmeleri için su kefiri anaları dağıtılacak.

Katılım ücretinin 150₺ olduğu bu atölyeye kayıt olmak ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ise Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

23 Şubat Cumartesi: Begüm Yaramancı ile Sauerkraut ve Kış Turşuları Atölyesi – EkBiçYeİç

EkBiçYeİç ve Turşu Kraliçesi Begüm Yaramancı, Cumartesi günü turşu aşıklarına iki ayrı etkinlik sunuyor.

Saat 10’da başlayacak ilk etkinlik Sauerkraut’u yakından tanıyamaya davet ediyor. Atölye Sauerkraut yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak, antik laktofermente turşu yöntemi ele alıanacak, tuzlama yöntemini kullanarak Sauerkraut demosu ve kurma uygulamasıyla sonlanacak.

EK BİÇ YE İÇ, katılımcılar için baş roldeki lahana ve sauerkrautunuza lezzet katacak mevsim sebzelerini, tuz, baharatlar ve kavanozları tedarik ediyor olacak, katılımcılar atölyeden kendi yaptıkları Sauerkraut turşuları ile ayrılacak.

Katılım ücretinin 177₺ olduğu bu atölyeye katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Saat 13:30 başlayacak ikinci etkilik ise Kış Turşularını kurmak isteyenler için. Yaklaşık 2 saat sürecek atölye çalışması, turşu yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak.

Lahana, havuç, karnabahar, turp, brokoli, mor lahana, şalgam, pırasa, kereviz, mor havuç vb. mevsim sebzeleriyle yaza uygun yöntemlerle yapılacak turşu kurma uygulamasının ardından, siz de kendi turşunuzu Begüm Yaramancı rehberliğinde kurabileceksiniz.

EK BİÇ YE İÇ katılımcılar için mevsim sebzelerini, tuz ve baharatları, kavanozları tedarik ediyor olacak.

Katılım ücretinin 177₺ olduğu bu atölyeye katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Duyurunun Facebook sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

23 Şubat Cumartesi – 24 Şubat Pazar: Bisiklet Kadınları Çalıştayı – TAK

Zincir Kıran Kadınlar ve Engelsiz Pedal tarafından Tasarım Atölyesi Kadıköy’de bu haftasonu düzenlenecek çalıştay kadınlar arası iletişim ve dayanışma yolunda bisikletin gücünü ve onarıcı etkilerini tüm katılımcılarla paylaşmayı amaçlıyor.

Akademisyenler, gezginler, yarışçılar, terziler, aşçılar, engelliler, aktivistler kısaca bisikleti hayatına sokmuş çeşit çeşit kadın destek verdiği çalıştayda kadınlar; yol bisikletinden, tandeme, fixie’den ve katlanabilir bisikletlere kadar tüm bisikletlerle yola çıkıp özgürleşme hikayelerini anlatıyor.

48 saat sürecek olan bu çalıştayda söyleşilerin yanı sıra atölyeler de yer alıyor. Kask kişiselleştirme atölyesi, Zincir aksesuar atölyesi, İlk yardım çantası dikme atölyesi ve Bisiklet tamir atölyesi ön başvuruyla katılımcılara bisikleti daha da çok sevdirmeyi amaçlıyor.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ise Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.


Reklam

24 Şubat Pazar: Begüm Yaramancı ile Fermente Turşu Atölyesi – Nadas İstanbul

Begüm Yaramancı Pazar günü de Nadas İstanbul’da bir etkinliği turşu severlere sunuyor. Günümüzdeki hızlandırılmış turşuculuk yerine atalık turşu yöntemlerini ele alacak atölye yaklaşık iki saat sürecek.

Atölye fermantasyon ve adım adım probiyotik turşu yapımını kapsayan teorik bilgilendirme ile başlayacak, salamura yöntemi kullanılarak mevsim sebzeleriyle yapılacak turşu kurma demosu ile sonlanacak.

Katılım ücretinin 130₺ olduğu bu atölye saat 14:00’de başlayacak. Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ise Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

24 Şubat Pazar: Post-Apokaliptik Animeler Söyleşisi – Kadıköy Karikatür Evi

mangAnime.tr tarafından Kadıköy Karikatür Evi’nde düzenlenecek bu söyleşi animelerdeki post-apokaliptik (felaket sonrası) dünyayı işleyen anime eserlerini ele alacaklar.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkilerinin yavaş yavaş hissedildiği bu dönemlerde etkinlik oldukça ilgi çekici duruyor. Saat 14:00’de başlayacak etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.