Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizisi için hazırladığı, ipuçları içeren iki haritayı yayınladı

Bu haftanın en ilginç haberlerinden birisi de Amazon’un sadece bir kaç cümle ile sosyal medya alemine bıraktığı iki Orta Dünya haritası oldu.

https://www.instagram.com/p/Bt564iKndp_/

Online alışveriş sitesi Amazon ve Yüzüklerin Efendisi arasındaki bağı çözemeyenler için kısa bir özet geçeyim: Amazon’un video platformu Amazon Prime, geçtiğimiz yıl Yüzüklerin Efendisi dizi haklarını Netflix ile girdikleri bir açık artırma savaşı sonrasında satın aldı.

Yakın bir zamanda dizinin gelmesi biraz zor gibi görünüyor, zira dizinin hangi zamanda geçeceği konusunda kimse şu ana kadar kesin bir bilgiye sahip değildi.

Ama geçtiğimiz hafta içerisinde paylaşılan haritalar bize biraz ipucu vermiş oldu. Twitter’da paylaştıkları ilk haritada Tolkien’in “Başlangıcı bilgece bir harita ile yaptım” sözünü paylaştı.

Instagram’da ise ilk harita, “Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına”, ikinci harita ise “Yedisi taştan saraylarındaki Cüce hükümdarlara” alıntısı ile paylaşıldı.

https://www.instagram.com/p/BuBpSA8DsB-/

İki haritaya aynı zamanda buraya tıklayarak Amazon’un özel hazırladığı sitede de göz atabilirsiniz.

Yakından incelenince paylaşılan ilk harita aslında Orta Dünya’nın standart bir haritası olarak gözüküyor. Tek emin olduğumuz şey hikayenin Birinci Çağ sırasında geçmeyeceği. Zira bu dönemde daha Öfke Savaşı yaşanmamış ve Beleriand bölgesi suların altına gömülmemişti.

Bu sebepten dolayı hikayenin Güç Yüzüklerine Dair kitabının da ele aldığı İkinci veya Üçüncü Çağ’da geçeceğini varsayabiliriz. Özellikle paylaşılan alıntılar elf Celebrimbor’un dövdüğü güç yüzüklerine de gönderme yapmakta:

“Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına,

Yedisi taştan saraylarındaki Cüce hükümdarlara,

Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık;

Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda,

Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne.

Hepsine hükmedecek bir yüzük,Hepsini o bulacak,

Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak

Gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda.”


Reklam

Bu Celebrimbor’un Yüzüklerin Efendisi dizisinde yer alacağının bir sinyali mi acaba? Warner Bros. tarafından geliştirilen Mordor’un Gölgesi oyununda Celebrimbor’un anılarına geri dönüş yapıyorduk.

Açık konuşmak gerekirse ben büyük bir zevkle izlemiştim bu hikayeyi, daha geniş bir şekilde ele alınması da mümkün olabilir. Ama bu hikayenin Güç Yüzükleri kitabında geçen hikayeye uzak olduğunu da belirtmekte fayda var.

Haritaları incelediğimizde aynı zamanda doğu tarafında Kızıl Dağları da görmemiz mümkün. Genellikle orjinal haritalara eklenmeyen bu bölge aslında Elflerin doğduğu yer olarak biliniyor.

Aynı zamanda dağlar İkinci ve Üçüncü Çağlarda kendi içine kapanmış 4 Cüce klanına ev sahipliği yapıyor. Pusulanın Cüce Dili olan Khuzdul’a benzer rünler ile işaretlenmesi belki Cüce klanlarının da hikaye dahil olacağı sinyali olabilir mi?

Dediğim gibi dizinin hangi konuları ele alacağını tahmin etmek biraz zor. Game of Thrones vari bir dizi yapılacaksa aslında Güç Yüzüklerine Dair kitabıı gerçekten oldukça uygun ama güç yüzüklerin hikayesini izleyeceksek hikayenin nereye gideceğini tahmin etmek daha da zorlaşıyor.

Şimdilik maalesef gelecek haberleri beklemek zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.