İklim krizine karşı David Attenborough’dan tanıklık beyanı: Gezegenimizden Bir Yaşam


Gezegenimiz, Yeryüzü ve Mavi Gezegen gibi doğa belgesellerinin yüzü ve sesi olarak karşımıza çıkan 93 yaşındaki David Attenborough, Netflix’de yayınlanan yeni belgesel filmi ile bize iklim krizine olan tanıklığını anlatıyor.

David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam adı ile yayınlanan film, klasik doğa belgesellerinden sıyrılan yapısı ile dikkat çekiyor.

Gezegenimizden Bir Yaşam, doğanın güzelliklerinden daha çok artık yok olan vahşi hayatın gerçeklerini; bu noktaya nasıl geldiğimizi ve nasıl ilerleyeceğimizi ele alıyor.

Son 70 yıldır dünyanın ve onunla beraber vahşi hayatın değişimini belgeselleri ile gözler önüne seren Attenborough, bu dönemde yaşadıklarını bizlerle paylaşıyor.

İklim krizinin ağır etkilerinden uzakta ve vahşi alanların dünyanın %60’ını kapladığı bir dönemde başlayan belgesel, adım adım iklim krizinin erkilerini sert bir şekilde hissettiğimiz ve vahşi alanların %35’ini kaplayan 2020 dünyasına geliyor.

Bu özelliği ile belgesel, dünyanın aslında ne kadar hızlı bir şekilde değiştiğini de bize hatırlatmakta.

Belgeselden dikkat çeken bir sahne: Sağda canlılık dolu yağmur ormanları, solda ise içinde yaşam barındırmayan endüstriyel palm ormanları

Attenborough’un kendisi ile ilgili sözleri ise bu değişimi göremeyen insanlığı da harika bir şekilde anlatıyor:

“Gençliğimde her ne kadar kendimi vahşi hayatı ve el değmemiş doğayı keşfeden birisi olarak görsem de, şimdi bunun bir ilüzyon olduğunu anlıyorum. Ormanlar, vadiler ve okyanuslar aslında o zaman da yok oluyormuş”

Belgeselin son yarım saati ise bu farkındalığın nasıl harekete geçeceği yönünde dünyadan umut verici örnekler ile dolu.

Kosta Rika’nın inanılmaz değişimi, Fas’ın güneş enerjisi sektörü ve Hollanda’nın tarım teknolojileri birer çözüm önerisi olarak karşımıza çıkıyor.

Fas’da bulunan dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali

Attenborough tam anlamı ile bize bir yol sunmasa da, bu belgesel ve 93 yıllık hayatında yaptıkları ile aslında bizden insanlığın hikayesini daha iyi bir yere götürmemizi istiyor:

Yaban hayatının yeniden canlandığı ve gerçek sürdürülebilirliğin insanlığın ana felsefesi olduğu bir dünyaya…

David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam belgeselini Netflix’de Türkçe altyazı ve seslendirme ile izleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.