Hem kendini hem toprağı iyileştirdi: Brezilyalı gazeteci savaştan sonra döndüğü evine 4 milyon fide dikti

Bu içeriği paylaş:

Brezilyalı gazeteci Sebastião Salgado ve eşi son 20 yılda Kadıköy’ün neredeyse 3 katı bir alanı 4 milyon fide ile yeniden ağaçlandırdı.

Rwanda’da yaşanan katliam sırasında bölgeden haberler Salgado, bu olaydan sonra ağır bir travma geçirir ve Brezilya’nın Miras Gerais bölgesinde yağmur ormanlarına yakın çocukluk evine geri dönmek ister.

Ama karşısında doğayı değil, hayvancılık endüstrisi tarafından talan edilmiş bir çevre felaketini bulur.

Bu kadar felaketin ardından hem kendini hem de doğayı kurtarmak amacı ile harekete geçen Salgado, eşi Lélia Deluiz Wanick Salgado ile beraber bir STK kurar ve eski ekosisteme ait 4 milyon ağacı bölgeye yeniden tanıtır.


Reklam

Salgado başladıklarında 65 km2’ye yayılan Doce Nehri vadisinin sadece %0,5’inin ağaçlarla kaplı ve toprağın kendisi kadar hasta olduğunu belirtiyor.

Şu anda ise bölgeye 172 kuş, 33 memeli, 293 bitki, 15 kertenkele ve 15 amfibi türü geri dönmüş ve yeni bir ekosistem oluşmuş.

Salgado yaptıkları bu değişimin farklı bölgelere ilham vermesini istiyor. Karbondioksiti oksijene çeviren tek canlı türünün bitkiler olduğunu söyleyen Salgado ve bu yüzden ormanlık alanların yeniden canlandırılması gerektiğini savunuyor.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler