Hem doğa, hem cebiniz için: Elektrik faturasını düşürmenin 4 kolay yolu

Bu içeriği paylaş:

Çevre dostu olmak için sürekli para harcanılması gerektiği şeklinde bazı yanlış yorumları internette görmek mümkün.

Tabii ki tümden yaşam tarzı değişimi dediğimizde yeni alışkanlıklar için yatırım yapılması kaçınılmaz, ama özellikle çevre dostu bir hayat için aslında en büyük anahtar kelime “azaltmaktan” geçiyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Doğal gaz faturasını düşürmenin 5 kolay yolu

Bunun en iyi örneklerinden biri ise enerji tüketimi hakkında atılacak tasarruf adımları. Özellikle apartman yaşantısında elektrik tüketimi konusunda atılacak bazı adımlar hem bireysel karbon ayak izinizi hem de faturaları azaltacak güce sahip.

1. Elektrik vampirlerine dikkat

Teknolojinin gelişimi ile elektronik aletler artık eskisinden daha az elektrik harcasa da, özellikle prizlere takılı kalan aletler kapalı olsa bile ciddi anlamda elektrik faturasına etki ediyor.

Uzmanlar, prize bağlı ama kapalı televizyon, oyun konsolu, bilgisayar ve hatta telefona bağlı olmayan şarj aletlerinin bile belli miktarlarda elektrik tükettiklerini belirtiyor.

Bu aletlerin kapatılması ise elektrik faturasından %5’lik bir azalma ve karbon ayak izinizin ciddi miktarda azalması anlamına geliyor. Bunu yapmanın en kolay yolu ise düğmeli uzatma kablolarını tercih edip, kapattıktan sonra elektrik harcamasını istemediğiniz aletleri buraya bağlamak.

2. Edison’un zamanı artık geçti

Filigran bazlı eski tip ampüllerin özel adı olan Edison ampüller aslında hem kısa ömürleri hem de enerji tüketimi açısından artık başka bir çağın ürünü olarak geçmişte bırakmamamız gereken teknolojilerden biri.

Yapılan testler 25 bin saatlik bir aydınlatma için 21 adet Edison ampul gerektiğini buna karşın 3 adet CFL (enerji tasarruflu ampül) ve sadece 1 adet LED ampülün bu süre için yeterli olduğunu belirtiyor.

Buna ek olarak eski tip ampuller bu süreçte 1500 KWh enerji harcarken, enerji tasarruflu ampuller 350 KWh, LED ampuller ise 212 KWh enerji harcıyor.

LED ampullerin fiyatları Türkiye’de hala biraz yukarılarda ama özellikle enerji tasarruflu ampuller ile faturanızı %25 oranında azaltmak mümkün.


Reklam

3. Neyin ne kadar harcadığını keşfedin

Bonus öneri: Ampuller genelde uzun süre unutulduğunda üzerinde toz toplayabilir. Evinizin aydınlandığını düşünmediğiniz durumlarda başka bir ampul almak yerine ilk önce ampullerinizi bir silebilirsiniz.

Yapacağınız en basit bu iki adımın ardından işler birazcık karmaşıklaşıyor. O yüzden elektrik tüketiminiz hakkında görsel olarak bir bilgiye sahip olmanız yararlı olacaktır.

Tam detaylı olmasa da Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ’nin elektrikli cihazların doğru kullanımı için internet sitesinde yer verdiği özel bir uygulama sayesinde günlük hayatta en çok kullandıkları 20 elektrikli cihazın ne kadar enerji tükettiğini ve ne kadar tasarruf edilebileceğini öğrenebilirsiniz.

Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz uygulama ile, en fazla kullanılan 20 elektrikli cihazın günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda ne kadar enerji tükettiği hesaplayabilirsiniz.

Sitede karşınıza çıkan elektrikli aletlerin kullandıklarınızın üstüne tıkladıktan sonra, aşağıda bulunan hesapla tuşuna basıp, kendi kullanımınıza göre sonuçları görebilirsiniz.

4. A+ ürünleri tercih etmeye özen gösterin

Eğer bu uygulama ile elektrik faturanızda daha fazla tasarruf yapmayı düşünüyorsanız ve yatırım yapacak imkanınız varsa bu yeni ürünlerin enerji tasarruf derecelerine dikkat ederek bir sonraki adımı atabilirsiniz.

En düşük derecede A+ bir buzdolabı ile enerji faturanızı %50 oranında düşürecek teknolojiye sahip. Her ne kadar bu buzdolapları diğerlerine göre pahalı gelse de, A+ ve A+++ skalasında ileriye gittikçe yapılacak yatırımı kısa sürede tasarruf edilen elektrik ile 5 veya 7 yıl içerisinde çıkarmak mümkün.

Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler