115 plastik bardak, 4 pet şişe, 25 poşet ve 2 tane terlik: Ölü balinanın midesinden 6 kilo plastik çöp çıktı

Çin’in ardından dünyayı plastik atıklarla en fazla kirleten Endonezya’da kıyıya vuran ölü balinanın midesinde 115 plastik bardak, 4 pet şişe, 25 poşet ve 2 terliğin yanı sıra binin üzerinde küçük ip ve çuval parçalarından oluşan toplamda yaklaşık 6 kilo çöp bulundu.

Endonezya’nın Wakatobi bölgesindeki Kapota Adası’nda, kıyıya vurmuş halde cesedi çürümeye başlayan 9,5 metre uzunluğunda İspermeçet balinası bulunduğu bildirildi.

Balinanın kesim ölüm sebebi henüz açıklanmasa da üzerinde inceleme yapan Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) yetkilileri de ceset çürümeye başladığı için balinanın ölümüne midesindeki çöp yığınlarının neden olabileceğini ifade etti.

İspermeçet balinaları balıklar ve kalamarlar ile beslenirken ellerinde olmadan bu plastikleri ve denizde bulunan çöpleri yutuyorlar. Bu plastikler daha sonra balinaların midesinin dolmasına  ama yeterli bir şekilde beslenememesine yol açıyor.

260 milyon nüfusu olan ve takım adalardan oluşan Endonezya, her yıl 2,3 milyon ton plastik atık üretiyor. Bu plastik atıkların çoğu altyapı yetersizliğinden kontrol altına alınamıyor ve 1,3 milyon ton plastik denize karışıyor.

Endonezya’nın Deniz İşleri Bakanı Luhut Binsar Pandjaitan bu haberin kendisini çok üzdüğünü ve yaptıkları yatırımların 2025 yılında plastik atığı %70 oranında azaltacaklarını açıkladı.

Bununla beraber, Pandjaitan bu hedefe ancak insanların plastik atığı ortak bir düşman olarak görmesi ile ulaşılabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.