Gezegenin en az %30’una dokunmayın: Birleşmiş Milletler Altıncı Kitlesel Yokoluşa karşı uyarıyor

Bu içeriği paylaş:

Gelecek günlerde Çin’de yapılacak biyoçeşitlilik konferansında dünya liderlerinin görüşüne sunulucak raporda, Birleşmiş Milletler gezegenin en az %30’una dokunulmaması önerecek.

Birleşmiş Milletler’in hazırladığı rapor, sadece 1 milyon türün soyunun tükenme riski olan Altıncı Kitlesel Yokoluş’a yönelik değil, 1,5 derecelik küresel ısınmaya karşı da hazırlanmış.

Rapor, şu andaki yabanil alanların korunmasına ek olarak kara kitlelerinin ve su kaynaklarının da en az %30’unun korunma altına alınmasını öneriyor.

Bu durum özellikle Avustralya’da tüm kıtayı etkileyen ve yaklaşık bir milyar canlının hayatını kaybettiği yangınlardan sonra daha da büyük bir önem taşımakta.

Maalesef, bu öneriye benzer bir taslak 2010 yılında Japonya’da düzenlenen toplantıda yapılacaklar listesine alınmış, ama dünya liderleri gerekli adımları atmamışlar.

Uzmanlar şu günlerde dev yangınlarla vücut bulan bu kitlesel yok oluşa karşı çözüm üretmenin aciliyetinin altını çizmekte ve biliminsanlarına kulak verilmesini önermekte.


Reklam

Biliminsanları ise 2030 yılına kadar 20 adımlık bir plan ile dünya liderlerine gideceklerini belirtiyor. Bu adımlardan en dikkat çekenleri ise şöyle:

  • İstilacı türlerin yeni alanlara ulaşmasını %50 oranında azaltmak, var oldukları yerlerde ise etkilerini %50 azaltmak
  • Gıda, pestisit ve plastik kirliliğini en az %50 oranında azaltmak
  • Doğal yöntemler ile iklim krizine karşı çözümler üreterek karbon emisyonlarını %30 oranında düşürmek.

Kaynak: EcoWatch


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler