Ev tozları içerisinde zehirli kimyasal ürünleri barındırıyor ve bu size kilo aldırıyor olabilir

Bahar temizliği sezonuna girdiğimiz şu günlerde, Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, evdeki tozların vücudumuzda yağ hücrelerinin büyümesine neden olduğunu savunuyor.

Araştırma için 194 evden toz örneği alan uzmanlar, bu tozların içerisinde bulunan kimyasalları inceleyip, yağ hücreleri arasındaki bağı çözmeyi amaçlamış.

Çalışmayı yöneten Christopher Kassotis açıkladığı sonuçlara göre, evlerde bulunan tozların üçte ikisinin yağ hücrelerinin büyümesine, yarısı ise bu hücrelerin çoğalmasına neden oluyor.

Peki neden?

Evlerden alınan toz parçalarını inceleyen uzmanlar, bu kitlelerde hala yağ sökücü, yumuşatıcı ve ftalat gibi kimyasalların varlığına rastladı.

Bu tozların kaynağı bizim ölü deri hücrelerimizden, dışarıdan, mobilyalardan veya temizlik ve yemek yapmak gibi günlük aktivitelerden gelmekte. Ama uzmanlar burada vücudumuzun salgı bezlerini etkileyen plastik, yemek kabı yüzeyleri ve deterjanlara odaklandı.


Reklam

Bu ilk çalışma değil

İşin ilginci bu çalışma, evdeki tozların kilo almaya yol açtığını gözlemleyen ilk bilimsel makale değil. Geçtiğimiz yıl Avrupa Endokrinoloji Topluluğu da benzer şekilde evdeki tozların ve içinde bulunan kimyasalları en büyük obezojen, yani vücudumuzun yağ ile ilişkisini değiştiren kaynaklardan biri ilan etmişti.

Duke Üniversitesinde yapılan çalışma ise bu araştırmayı genişletecek şekilde, tozlarda bulunan ufak miktarlarda kimyasalların bile yağ hücrelerini etkilediğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre yaklaşık daha önce düşünülen oranlardan bin kat daha düşük olan 100 mikrogramlık bir oran bile özellikle çocuklar için olumsuz sonuçlar ortaya koydu.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Çalışmanın akademik anlamda bilimsel gerçeklik olarak kabullenilmesi için biraz daha fazla araştırmaya ihtiyacı var. Ama bu bilindik temizlik ürünlerinde bulunan paraben, GDO, fosfat gibi zehirli kimyasallardan kaçınmayı ertelemek için bir neden değil.

Kassotis, yapılacak en önemli şeylerin bu kimyasallara olan teşhirinizi azaltmak ve daha sık toz almak olduğunu belirtiyor. Bununla beraber Kassotis, bu tozların yeniden havaya karışmasını önlemek için ıslak toz almayı öneriyor.

Tabii ki asıl odaklanılması gereken ise temizlik ürünlerinizi paraben, GDO, fosfat gibi zehirli kimyasallar içermeyen markalardan seçmeniz veya bazı basit temizleyici ürünleri evde doğal ürünler ile yapmanız.


Başlık

Bonus: Çok İşlevli Temizleyici

İçindekiler:

  • Yarım çay kaşığı çamaşır sodası
  • Yarım çay kaşığı sıvı zeytinyağı sabunu
  • 2 bardak sıcak su

Daha önce benim de denediğim, özellikle yüzeyler için kullanabileceğiniz bu karışım, zehirli kimyasallara gerek kalmadan tam temizlik sağlayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.