Eski Japonya Başbakanı: Türkiye’ye nükleer enerjiyi tavsiye ettiğim için pişmanım, utanç duyuyorum

Bu içeriği paylaş:

Fukuşima nükleer felaketinin 10. yıldönümü yaklaşırken, o sırada başbakan olan Naoto Kan ve bir diğer eski başbakan Junichiro Koizumi, bakanlık yetkililerinin uzun yıllar nükleer enerji konusunda kendisi de dahil herkesi aldattığını iddia etti.

Açıksözlüğü ve nükleer enerji karşıtlığıyla tanının Koizumi, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’nın nükleer enerjiyi ‘güvenli, düşük maliyetli ve temiz’ olarak sunup karbon emisyonuna karşı ideal çözümmüş gibi gösterdiğini öne sürdü.

Kan ise bir zamanlar hasmı olan Junichiro Koizumi de destek verdi. Basın toplantısında BBC Türkçe’nin sorduğu bir soru üzerinden ise Türkiye’deki nükleer anlaşma konusunda pişman olduğunu belirtti.

Fukuşima felaketinin henüz gerçekleşmediği bir dönemde Türkiye’ye gittiğini belirten Kan, Türk yetkililere, eğer Türkiye nükleer enerjiyi getirmeyi düşünüyorsa bu teknolojiyi Japonya’dan almalarını rica ettiğini söyledi.

Kan, Fukuşima’dan sonra öğrendiği gerçekleri o gün bilse böyle bir satışta asla bulunmayacağını söyledi.

Naoto Kan, 11 Mart 2011’de meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunami sırasında başbakandı. Fukuşima’daki Daiichi nükleer santralinde meydana gelen patlama ve sonrasındaki çevre felaketinin faturası özellikle radyasyon seviyeleri hakkındaki yanlış açıklamaları yüzünden kendisine çıkarılmıştı.

2013 yılında Türk hükümetinin Şinzo Abe hükümetiyle imzaladığı ve Japonya’nın Fransız Engie konsorsiyumuyla ortak geliştirdikleri proje Sinop nükleer santral projesi olarak başladı.

Ama maliyet ve takvim bakımından ilk yapılan anlaşmaya uymadığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019’da Japonya ziyareti öncesinde verdiği bir demeçte projenin ilerlemediğini açıklamıştı.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler