30 farklı bitki türü, mevsiminde günde 1 ton meyve ve sebze üretme kapasitesi, 20 uzman çalışanı ile bu bahçeye tarla demek daha doğru olacak gibi.

Paris Expo Porte de Versailles adlı fuar merkezinin çatısında bulunacak tarla Agripolis adlı şirket tarafından işletilecek. Yaklaşık 14 bin metrekareye yayılacak çatı tarlasında, aynı zamanda organik tarım yöntemleri kullanılacak.

Tarlanın aslında en büyük hedefi Paris’in kalbinde doğanın döngülerine ve ritmine uygun bir şekilde kaliteli ürünler üretilebileceğini göstermek. Bunun için aynı zamanda fuar merkezinde çatıda üretilen ürünlerin kullanılacağı bir de restoran açılacak.

Bu tatları Paris’in en güzel manzaralarından birinde denemek istemeyenler olursa, bu ürünlere aylık üyelik ile gönderilecek kutular ve özel dükkanlar ile ulaşabilecekler.

Hatta bölgede oturanlar isterlerse, çatıda özel olarak üretilmiş tahta üretim kutularından belirli bir sayıda kendileri için kiralayabilecekler. Herhangi bir şekilde pestisit veya kimyasal kullanılmayacak tarla aynı zamanda biyoçeşitlilik içinde küçük bir yaşam alanı oluşturacak.

Geleceğin şehirlerinde hem çevre dostu hem de ekonomik anlamda verimli örneklerden biri olan bu çatı “tarlasının” bir yıl içerisinde kar etmesi bekleniyor.

Türkiye’de ise çatı bahçesi denilince Akmerkez AVM’de Hasibe Akın tarafında kurulan ve şu an EkBiçYeİç’in bakımını yaptığı akıllara geliyor. Permakültür tarım yöntemlerinin kullanıldığı bu bahçeyi en yakında zamanda ziyaret etmeniz de bir #çevrecigeekönerisi olsun 🤓

Kaynak: The Guardian


Reklam

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.