Bitkiler sizin onlara dokunduğunuzun farkında ve bu bazen hoşlarına gitmiyor

Biliminsanlarının yaptığı araştırmalar, bitkilerin her türlü dokunuşa aşırı duyarlı olduğunu daha önce de göstermişti ve bu durumu “thigmomorfojeni” olarak tanımlamıştı. Eğer bir mimoza ya da küstüm otu bitkisi sahibi iseniz, bu bitkiye dokunarak bu durumu birinci elde yaşayabilirsiniz.

Bununla beraber bu durumun etkilerini çoğunlukta görmemekteyiz. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma, bazı durumlarda bitkilere dokunmanın hormon ve genlerini etkileyecek sonuçlara yol açtığını ortaya koydu.

Hafif bir dokunma bile bitkilerin genlerini değiştiriyor

Uzmanlar bu sonuca, turpgiller familyasından Fare Kulağı Teresi adlı bitkiyi yumuşak boya fırçaları ile dokunduktan sonra biyolojik tepkilerini takip ederek ulaştı.

Avustralya’daki La Trobe Üniversitesi’nde görevli Jim Whelan; insan, hayvan, böcek ve hatta diğer bitkilerin en hafif bir şekilde dokunuşunun bile genetik değişikliklere yol açtığını belirtiyor. Yapılan çalışmalara göre dokunmadan 30 dakika sonra bitkinin genomlarının %10’u değişmekte.

Dokunmalar bitkilerin büyüme hızını yavaşlatabilir

Bitkiler tehditlerden kaçarak uzaklaşabilen canlılar değiller, bunun yerine aşırı aktif ve hassas bir bağışıklık sistemine sahipler. Bu araştırmadan önce bazı dokunuşların yararlı olabileceğini göstermişti, hatta bir örnekte insanın dokunuşunun mantarlara karşı bitkinin koruma sağlamasına sebep olmuştu.

Bununla beraber bu yeni çalışmada, bitkilerin dokunuşlara verdiği tepkinin düşünüldüğünden daha fazla kaynak harcadığı görüldü. Bu durum bitkinin büyümek için gerekli kaynaklara bazen ulaşamamasına yol açabiliyor. Hatta bazı durumlarda bitkilerin büyüme hızı %30 oranında azalmış.

Gelecekte daha dirençli bitkiler geliştirilebilir

Yine de bu alandaki çalışmalar daha dirençli bitkilerin gelişmesinde rol oynayabilir. Bazı uzmanlar özellikle buğday gibi tarım ürünleri için daha dirençli ve bu şekilde daha hızlı büyüyüp, daha fazla ürün veren bitkiler geliştirebilir.

Her ne kadar dokunmanın bitkiler üzerindeki etkisini tam olarak anlamasak da, bitkilerin bunu kesinlikle hissettiği konusunda emin olabiliriz. Daha önceki araştırmalar da, bitkilerin köklerinden kimyasallar ile birbirlerine mesajlar gönderdiklerini, yani konuştuklarını ortaya çıkarmıştı.

İnsanı farkında ve sosyal bir canlı olarak tanımlıyorsak, bitkilerin de bizden geriye kalır bir yanı yok gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.