Poedat, potlaç, Pop-Up: Bu haftasonunun çevre dostu 7 etkinliği

Ajandalar hazırlansın! 😊 İstanbul’un etkinlik takviminden çevre dostu etkinlikleri bu listede bulabilirsiniz.

20-31 Aralık: Potlaç Yılbaşı Festivali – Kadıköy Ali Suavi Sokak

Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköy’de ikamet eden, gıda dışında üretim yapan tüm kadınlar ile kadın ve LBTİ dernekleri ve sivil toplum örgütlerine destek amaçlı düzenlendiği Potlaç projesindeki el emeği ürünler yılbaşı için hazırlandı.

Potlaç Yılbaşı Festivali, 20-31 Aralık tarihlerinde saat 13.00-20.00 arasında Ali Suavi Sokak/Bahariye Caddesi’nde gerçekleşecek. Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

21 Aralık Cuma : Yeni Nesil Kooperatifçilik Paneli -Barış Manço Kültür Merkezi – 13:00

Örgütlenmek neden önemli, örgütlenme modelleri, kooperatif neden en doğru model, nasıl yapmalı…” gibi sorulara yanıtlar aranacak bu etkinlik 21 Aralık Kooperatifçilik gününde düzenleniyor.

Kadıköy Kent Konseyi Gıda Çalışma Grubu’nun düzenleyeceği panelin ilk oturumunda Gıda Üretim, ikinci oturumunda ise Gıda Tüketim Kooperatiflerini uzmanlar ve kooperatif temsilcileriyle ele alınacak.

Etkinliğin Facebook sayfasına ise buradan göz atabilirsiniz.

21 Aralık Cuma: En Uzun Gecede ÇEKÜL Evi’nde Buluşalım – ÇEKÜL Vakfı – 19:00

Yılın en uzun gecesini karşılayacağımız 21 Aralık’ta ateşte kavrulmuş sıcak kestane ve kış çayı ile Masal Gecesi etkinliği için ÇEKÜL sizi Beyoğlu’ndaki ÇEKÜL Evi’ne çağırıyor.

Anlatıcı ve oyuncu Roza Erdem ile koruyan, sarmalayan, güçlendiren kış mevsimini anlatan masallar ile süslenmiş bu gece etkinliğine katılarak ÇEKÜL Bilgi Ağacının doğal ve kültürel miras eğitimlerine destek vermiş olacaksınız.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

21- 23 Aralık: Poedat Konferansı 2018 – Studio X İstanbul

Yaşamın karmaşık ve şaşırtıcı akışını çözümlemenin farklı alanların, yaklaşımların ve yöntemlerin birleşmesiyle gerçekleşebileceğine inanan Poedat Kolektifi, geniş kesimlere açılacak olan disiplinlerarası gençlik buluşması Poedat Konferansı 2018’i 21-23 Aralık’ta Columbia Üniversitesi’ne bağlı Studio-X Istanbul düzenliyor.

Değişik üniversitelerden ve kentlerden gelen gençleri birleştirecek olan konferans, felsefe, sosyoloji, siyaset bilimi, psikoloji, sanat tarihi, antropoloji, arkeoloji, ekoloji, ekonomi, mimarlık, tasarım, edebiyat, etimoloji, tarih yazımı gibi disiplinleri çağıran kapsamıyla özgün araştırmaların paylaşılmasını sağlayacak.

Üretim yapan ve sözü olan bağımsız topluluklarla ilişkilenecek olan konferans, İstanbul dışından gelen katılımcıların İstanbul’da yaşayan katılımcılarda konaklamasına aracılık ederek de bir konukseverlik ağı örecek.

Bu ücretsiz konferans aynı zamanda ekoloji ve sürdürülebilir gelişme üzerine de bir çok başlık içeriyor. Konferans hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

22 Aralık Cumartesi: Begüm Yaramancı ile Sauerkraut ve Kış Turşuları Atölyesi – EkBiçYeİç

EkBiçYeİç ve Turşu Kraliçesi Begüm Yaramancı Cumartesi günü turşu aşıklarına iki büyük etkinlik sunuyor.

Saat 10’da başlayacak ilk etkinlik Sauerkraut’u yakından tanıyamaya davet ediyor. Atölye Sauerkraut yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak, tuzlama yöntemini kullanarak Sauerkraut demosu ve kurma uygulamasıyla sonlanacak.

EK BİÇ YE İÇ, katılımcılar için baş roldeki lahana ve sauerkrautunuza lezzet katacak mevsim sebzelerini, tuz, baharatlar ve kavanozları tedarik ediyor olacak, katılımcılar atölyeden kendi yaptıkları Sauerkraut turşuları ile ayrılacak.

Katılım ücretinin 177₺ olduğu bu atölyeye katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta gönderebilir ya da buraya tıklayarak Mobilet’ten bilet alabilirsiniz.

Saat 13:30 başlayacak ikinci etkilik ise kış ayı gelmeden Kış Turşularını kurmak isteyenler için. Yaklaşık 2 saat sürecek atölye çalışması, turşu yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak.

Lahana, havuç, karnabahar, turp, brokoli, mor lahana, şalgam, pırasa, kereviz, mor havuç vb. mevsim sebzeleriyle yaza uygun yöntemlerle yapılacak turşu kurma uygulamasının ardından, siz de kendi turşunuzu Begüm Yaramancı rehberliğinde kurabileceksiniz.

EK BİÇ YE İÇ katılımcılar için mevsim sebzelerini, tuz ve baharatları, kavanozları tedarik ediyor olacak.

Katılım ücretinin 177₺ olduğu bu atölyeye katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta gönderebilirsiniz ya da buraya tıklayarak Mobilet’ten bilet alabilirsiniz.

Duyurunun Facebook sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

22 – 23 Aralık: Sivananda ve Pawanmukta Yoga

Çevreci Geek dostlarından Yogeswari Görkem eşliğinde bu hafta sonu yoga yapmak isteyenler için Sivananda Cumartesi 12’de, Pawanmukta Pazar 10’da Goranga Yoga’da.

23 Aralık Pazar : Pop-Up Kadıköy Yılbaşı Pazarı -Muhit Kadıköy – 12:00

Kadıköy’de uzunca bir süredir tasarımcıları bir araya getiren Pop-Up Kadıköy; hem kuruluş yıldönümü hem de yılbaşı için uzun bir aradan sonra yeniden kuruluyor.

Pop-Up Kadıköy’ün katılımcı seçkisi ve Muhit’te düzenlenecek etkinlik hakkında daha güncel bilgilere ulaşmak için etkinliğin Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.