Bir futbol sahası kadar: İsviçreli sanatçı iklim krizine dikkat çekmek için stadyuma 300 ağaç dikti

Giderek daha fazla hissettiğimiz iklim değişikliğine karşı bazı bireyler günlük hayatlarında değişiklik yapmaya giderken, bazıları ise daha farklı yollar izliyor.

İsviçreli Klaus Litmann da sanatı üzerinden insanları bu konuda bilinçlendirmeyi hedeflemiş. 67 yaşındaki sanatçı, Avusturya’da bulunan bir futbol stadyumunun sahasına 300 adet ağaç dikerek giderek artan orman kayıplarına dikkat çekiyor.

Aslında Littmann bu projeyi yaklaşık 30 yıldır gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor. 1970 yılında gördüğü Avusturyalı sanatçı Max Peintner’ın bir çiziminden etkilenen Littmann bu çizimi gerçeğe dönüştürmenin hayallerini o zamandan kurmuş.

Max Peintner’ın “Doğaya Sonsuz Çekim” isimli çizimi

“Doğaya Sonsuz Çekim” isimli bu çizim, gelecekte ormanların sadece bir obje olarak var olacağı ve seyredilmesi için stadyum benzeri yerlerde toplanılan karanlık bir geleceği resmediyor.

Littmann’ın “ormanı” Avusturya ve Orta Avrupa yerelinde bulunan ağaçlardan oluşuyor. 9 Eylül’de açılan bu ücretsiz sergi Peintner’a da gönderme yapar şekilde; Orman için – Doğaya Sonsuz Çekim olarak adlandırılmış.

SK Klagenfurt’un 30 bin kişilik Wörthersee stadyumu bu sergi bir süreliğine bağışlanmış. İkinci ligde oynayan takım şu an maçlarını antrenman sahasında gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda amfitiyatro olarak kullanılan stadyum 27 Ekim tarihinde ise eski haline geri dönecek. Yani katılımcılar ağaçların sonbahara hazırlığını yakın bir çekilde görebilecek. Bundan sonra ise ağaçlar yakında bulunan yeşillik alanlara dikkatli bir şekilde taşınacak.

Littmann’ın tek isteği ise insanların bu instalasyonun sadece resmedilmeye değer kısmını değil, doğa tanımına olan bakış açımızı ve geleceğimizi sorgulayan tarafına da odaklanması.


Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.