Biliminsanları ormanları korumanın, fosil yakıtlardan vazgeçmek kadar önemli olduğunu vurguladı

Bir grup biliminsanı hükumetlerin iklim değişikliğini durdurmak adına ormanların gücünü unuttuğunu ve ormansızlaştırmayı durdurmanın fosil yakıtları durdurmak kadar önemli olduğunu savunuyor.

Dünyadaki ormanları yok etmek yaklaşık 3 trilyon karbondioksit salımı yapabilir ve bu rakam küresel petrol, kömür ve doğalgaz rezervlerinden çok daha fazla. 5 ülkeden 40 biliminsanı, ormanların koruyup iyileştirilmesinin, 2030 yılına kadar yapılacak karbondioksit salımının %18’ini durdurabileceğini açıklıyor.

Bu açıklama Güney Kore’de Pazartesi günü açıklanacak IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) raporundan önce gerçekleşti. Raporun ormanlardan çok enerji sistemlerine odaklanacağını bekleyen bu biliminsanları, gezegenimizin gelecekteki ikliminin koparılamaz bir şekilde ormanların geleceğine bağlı olduğunu düşünüyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Dünyayı kurtarmak için basit bir şey yapmak istiyorsanız, ağaç dikin. Oxford Üniversitesi’nin de yaptığı araştırma ağaç dikmek ve toprağın kalitesini artırmanın 2050 yılına kadar yapılabilecek en iyi iki yatırım olduğunu açıklıyor. Bunun en önemli nedeni ise karbon emisyonlarını düşürmeye yönelik teknolojik çözümlerin aksine ağaç dikme ve toprak kalitesini artırma önlemlerinin maliyetinin çok düşük olması ve negatif etki riski yaratmaması. Bu arada video da süper olmuş emeğinize sağlık 😊 #Repost @greenpeaceturkiye • • • Ağaçlar muhteşem! Dünya üzerindeki karbondioksit salımını nasıl kontrol ettiklerini görmelisin. Onların bizi koruduğu gibi, biz de onları korumak zorundayız. 🌲🌲🌲 . #iklimdeğişikliği #kuraklık #küreselısınma #kureselisinma #iklimdegisikligi #sürdürülebilir #cevreci #surdurulebilirlik #sürdürülebilirlik #ekolojikyaşam #çevreiçin #çevre #ekolojikayakizi #surdurulebilir #çevredostu #ekoloji #surdurulebiliryasam #sürdürülebilirkalkınma #cevreci #çevreci

Çevreci Geek (@cevrecigeek)’in paylaştığı bir gönderi ()

Ormanlar ve yeşil alanlar, insanların atmosfere saldığı karbondioksitin %25’ini emerek iklim değişikliğinin etkisini yumuşatmakta. Her ne kadar Dünya’nın bütün ormanlarını kaybetme gibi bir risk -şimdilik- olmasa da, devasa boyutlarda karbondioksit tutan yağmur ormanları hızlı bir şekilde kaybolmakta.

Küresel ısınma bu kayba aynı zamanda, bu yaz İsveç’in kuzeyinde de olduğu gibi daha yükseklerde ve kutuba yakın yerlerdeki ormanların kaybolmasına da neden olmakta.

Virginia Üniversitesi’nde görevli ve açıklamayı imzalayan biliminsanlarından biri olan Deborah Lawrence; Amazonlarda orman kaybının yavaşladığını ama bu durumun başka bölgelerde değişmediğini belirtti. Her yıl orman kaybettiğimize dikkat çeken Lawrance, özellikle Afrika’daki orman kaybının artacağından korktuğunu açıkladı.

Açıklamada biliminsanları özellikle IPCC’nin son raporunda yeşil alanları yakıp toprak altına gömerek toprağın karbon tutma kapasitesini artırmayı önerebileceğini düşünüyor. Etkisi kesin olarak kanıtlanmamış bu yöntemin yağmur ormanlarından orman endüstrisine istemeden yardımcı olabileceği tartışılmakta.

Lawrance ormanların havadaki karbondioksiti yakalayan negatif emisyon teknolojisi olduğunu ve ülkelerin karbon salımını vergileyerek orman geliştirme ve büyütme yatırımlarını desteklemesi gerektiğini açıklıyor.

Pazartesi yayınlanacak IPCC raporunun küresel ısınmanın 1,5 derece de sınırlandırılma şansının oldukça düşük olduğunu açıklaması bekleniyor. IPCC raporu yazarlarından gelen açıklamaya göre, hükumetlerin Paris anlaşmasında söz verdikleri geliştirmelerde sınıfta kaldığını belirtmekte.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.